
Niedziela
W dekalogu sam Bóg nakazał dzień święty święcić, a dosłownie mowa była o dniu szabatu, czyli o sobocie. Dlaczego zatem do kościoła chodzimy w niedzielę? Szabat, czyli sobota wciąż jest świętym dniem dla Żydów. Chrześcijanie jednak świętują niedzielę właśnie z powodu Jezusa, w którego wierzą. Niedziela to dzień, w którym Jezus Zmartwychwstał, a także dzień, w którym zesłano na apostołów Ducha Świętego.

7 sakramentów
Doktryna o siedmiu sakramentach formowała się jednak dość długo: jeszcze w XI wieku wymieniano nawet kilkanaście sakramentów: zaliczano do nich m.in. namaszczenie na króla lub postrzyżyny. Przełom dokonał się na przełomie XII i XIII wieku, m.in. dzięki św. Tomaszowi z Akwinu, który uznał sakramenty za „znaki, które oznaczają doskonalenie ludzkiej świętości”. Wtedy dopiero zaczęto mówić o siedmiu sakramentach, jakie znamy dzisiaj.

Dogmaty Maryjne
Najstarszy jest dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi. Ogłoszono go w 431 roku na soborze w Efezie. Jezus był już wtedy uznawany za współistotnego Bogu, stąd wyciągnięto wniosek, że Maryja jest Matką Bożą.

Maryja zawsze dziewica
Dogmat o Maryi zawsze Dziewicy ogłoszono na synodzie laterańskim w 649 roku. Zgodnie z dogmatem, Maryja była dziewicą przed i w czasie urodzenia Jezusa, ale wielu chrześcijan uważa, że także później.