Nauka nie musi być nudna. Przekonaliśmy się o tym podczas Targów Edukacji „Start 2013”. Były też nagrody. „Express Bydgoski” wręczył statuetki dla najlepszych szkół z regionu.
<!** Image 3 align=none alt="Image 206648" sub="Przemysław Kamiński wręcza nagrodę od „Expressu Bydgoskiego” Justynie Ożug z Bydgoskiej Szkoły Wyższej za najciekawszą ofertę edukacyjną fot. Dariusz Bloch ">
Wyróżnienie dla szkoły, która ma najciekawszą ofertę edukacyjną przyznano Bydgoskiej Szkole Wyższej.
Praktyczny profil
- Oferujemy 10 kierunków studiów, w tym siedem licencjackich i trzy inżynierskie. Jesteśmy konkurencyjną uczelnią, ponieważ nasz profil jest typowo praktyczny - chwali się kierowniczka działu obsługi studenta Justyna Ożug, która odebrała wczoraj nagrodę w imieniu swojej szkoły.
<!** Image 4 align=none alt="Image 206649" sub="Zespół Szkół Mechanicznych otrzymał nagrodę za najlepsze stoisko fot. Dariusz Bloch">
Statuetka „Expressu Bydgoskiego” trafiła także do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w kategorii „najciekawsze stoisko”. Szkoła zaprezentowała roboty z klocków lego, symulatory lotu samolotem oraz nietypowe rowery, będące dziełem uczniów ZSM nr 1. - Nasza szkoła jest najstarsza w regionie.
<!** reklama>
Istniejemy już 105 lat - mówi Czesław Maniewski, który przyjął statuetkę w imieniu „mechanika”. - Naszym podstawowym kierunkiem nauczania jest wciąż technik mechanik. W tej chwili na bydgoskim rynku pracy brakuje od 30 do 50 specjalistów w tej dziedzinie.
Oprócz tego, szkoła kształci w zakresie mechaniki lotniczej oraz awioniki. - Absolwent z takim tytułem zajmuje się tym wszystkim, co jest wewnątrz samolotu - wyjaśnia Maniewski.
Oprócz konkursów były także pokazy stoisk oraz ciekawe prezentacje oferty placówek edukacyjnych. Uczniowie Szkoły Policealnej „Edukator” pokazali, czym jest fachowy masaż.
Po tym znajdziesz pracę
- W nauce pomagają nam nowoczesne urządzenia, takie jak masażer. W masażu klasycznym mamy kilka technik: ugniatanie, głaskanie, rozcieranie, poklepywanie i wibracje - opowiada Karolina Kreja, która jest na drugim semestrze w klasie masażu.
Czy po takiej szkole jest praca? - Pewnie, można pracować w przychodniach, salonach SPA, gabinetach kosmetycznych czy sanatoriach - zapewnia przyszła masażystka.
<!** Image 5 align=none alt="Image 206650" sub="Były też prawdziwe jastrzębie, które przyjechały do nas aż z Tucholi fot. Dariusz Bloch">
Swoją ofertę pokazały także szkoły spoza Bydgoszczy. Jakub Szmelter i Igor Loba z Koła Sokolników „Raróg” przy Zespole Szkół Leśnych w Tucholi prezentowali dumnie swoje dwa sokoły: Maxa i Harry ego. - W naszej sokolarni jest trzynaście ptaków drapieżnych. Są tam sokoły, myszołowy i jastrzębie.
Każdy członek koła ma pod opieką swojego ptaka, o którego musi dbać - opowiada Igor. - Raz w roku wyjeżdżamy na zawody łowieckie do Kielc, gdzie poznajemy tajniki prawdziwego sokolnictwa -dodaje Jakub.
Panowie zajmujący się sokolnictwem zapewniają, że to nietypowe zajęcie może zapewnić pracę w przyszłości. - Można pracować na lotniskach lub wysypiskach śmieci. Sokolnik i sokół zawsze są potrzebni, by przegonić ptaki - tłumaczy Jakub.