MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są zasady nowego limitu zużycia energii 2024. Znamy też wysokość bonu energetycznego

S, PAP
Kwoty wsparcia z bonu energetycznego są zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. [b]Dokładne wyliczenia zobacz na kolejnych slajdach galerii.
Kwoty wsparcia z bonu energetycznego są zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. [b]Dokładne wyliczenia zobacz na kolejnych slajdach galerii. archiwum Polska Press
Sejm i Senat zaproponowali wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego jako formy wsparcia dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Świadczenie to ma zostać wypłacone w drugiej połowie 2024 roku. Bon energetyczny przewiduje różne kwoty wsparcia w zależności od liczby osób w gospodarstwie oraz rodzaju używanej energii. Ponadto, ustawa wprowadza maksymalne ceny za energię elektryczną na drugą połowę 2024 roku.

Wprowadzenie bonu energetycznego - wyliczenia

Bon energetyczny ma na celu wspomóc gospodarstwa domowe o niższych dochodach poprzez jednorazowe świadczenie pieniężne. Świadczenie to zostanie wypłacone w drugiej połowie 2024 roku. Wysokość świadczenia będzie zależeć od liczby osób w gospodarstwie oraz rodzaju używanej energii.

Kwoty wsparcia z bonu energetycznego są zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Dokładne wyliczenia zobacz w poniższej galerii.

Progi dochodowe bonu energetycznego i zasada "złotówka za złotówkę"

Nowe przepisy wprowadzają dwa progi dochodowe, które będą decydować o przyznaniu bonu energetycznego. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wynosi 2500 zł, natomiast dla gospodarstw wieloosobowych - 1700 zł na osobę.

Zasada "złotówka za złotówkę" oznacza, że świadczenie będzie zmniejszane o kwotę przekroczenia progu dochodowego. Dzięki temu wsparcie trafi do osób, które najbardziej tego potrzebują, nawet jeśli ich dochody nieznacznie przekraczają ustalone limity.

Maksymalne ceny za energię elektryczną w drugiej części 2024 roku

Oprócz bonu energetycznego, ustawa przewiduje wprowadzenie maksymalnych cen za energię elektryczną na okres od lipca do grudnia 2024 roku. Ma to na celu ochronę konsumentów przed gwałtownymi wzrostami cen energii.

Dla gospodarstw domowych limit cenowy wynosi 500 zł/MWh, natomiast dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw – 693 zł/MWh. Przekroczenia limitu będą naliczane już po wyższych stawkach.

Po pozytywnym przyjęciu przez Senat poprawek do ustawy, dokument trafił ponownie do Sejmu. Teraz ustawa trafia na biurko prezydenta, ale podpisanie tego typu ustawy przez Andrzeja Dudę wydaje się być formalnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski