Renta wdowia 2025 - dla kogo i od kiedy? Zasady, wnioski i wypłaty
Renta rodzinna - nowe zasady
Miliony Polaków od miesięcy czekały na realizację obietnicy wyborczej o pomocy finansowej samotnym seniorom. 1 stycznia 2025 roku w życie weszły przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Wspomniana wyżej ustawa wprowadza nowe zasadydla wdów i wdowców, którzy są uprawnieni do pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Od teraz takie osoby mogą ubiegać się o ustalenie „zbiegu" renty rodzinnej z „własnym” świadczeniem emerytalno-rentowym.
Renta wdowia a renta rodzinna
Renta wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej po zmarłym małżonku i jednocześnie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Jedno ze świadczeń będzie wypłacane w wysokości 100 proc., natomiast drugie w 15 proc. Osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej muszą dokonać wyboru, czy chcą pobierać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. „własnego” świadczenia czy 100 proc. „własnego” świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.
- Pod pojęciem renty rodzinnej należy rozumieć również policyjną rentę rodzinną, wojskową rentę rodzinną lub rolniczą rentę rodzinną - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Od 1 stycznia2027 r. drugie świadczenie wypłacane będzie w wysokości 25 procent.
Przypomnijmy, do tej pory, gdy umierało jedno z małżonków, drugie musiało wybierać między zachowaniem swojej emerytury, a rentą rodzinną.
Dla kogo renta wdowia?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, kto jest uprawniony do otrzymania renty wdowiej. Prawo do wypłaty renty rodzinnej w zbiegu z "własnym" świadczeniem przysługuje wdowom lub wdowcom, którzy spełniają wszystkie poniższe warunki:
osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna;
pozostawały/pozostawali we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
nabyły/nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnieciem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna);
nie zawarły/nie zawarli nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że co piąta osoba powyżej 65. roku życia zagrożona jest w Polsce ubóstwem. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia mają zapewnić samotnym seniorom stabilność finansową.
Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z nowego świadczenia skorzysta około 2 milionów Polek i Polaków.
Wnioski o wypłatę renty wdowiej można składać od 1 stycznia 2025 roku. Osoby uprawnione do nowego świadczenia mają sześć miesięcy na złożenie wniosku, bowiem pierwsze wypłaty są zaplanowane na początek lipca. Ma to związek z koniecznością przygotowania się ZUS-u do wypłaty nowego świadczenia.
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?
Prawo do wypłaty renty rodzinnej wraz z własnym świadczeniem przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wypłaty ww. „zbiegu” świadczeń. Osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 r., prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą z dniem 1 lipca 2025 r.
Wdowy i wdowcy wnioski o wypłatę renty wdowiej mogą składać w Punktach Obsługi Klienta Zakładów Emerytalno-Rentowych MSWiA - pełna lista tutaj oraz na stronie internetowej.
Maksymalna wysokość renty wdowiej
W ustawie o rencie wdowiej znalazł się zapis o kryterium dochodowym, który reguluje do jakiej kwoty będzie wypłacana będzie renta wdowia. Łączna suma świadczeń nie może przekroczyćtrzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł, a jej trzykrotność to 5342,88 zł).
Trzykrotność kwoty najniższej emerytury, która będzie obowiązywała od 1 lipca 2025 roku zostanie podana w najbliższych tygodniach, jednak wszystko wskazuje na to, że minimalna emerytura w Polsce w 2025 roku wzrośnie do 1914,53 zł brutto.
To z kolei oznacza, że świadczenia "w zbiegu" będą wypłacane do kwoty 5743,59 złotych brutto.
Jeśli suma wypłacanych świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, ZUS pomniejszy świadczenia o kwotę przekroczenia. Jak informuje MRPiPS do ustalenia sumy świadczeń wchodzących w skład „zbiegu”, która nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury wliczane będą:
świadczenia wchodzące w skład „zbiegu” świadczeń (tj. rentę rodzinną albo świadczenie pieniężne oraz „własne” świadczenie),
dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane z ww. świadczeniami, w szczególności: dodatek pielęgnacyjny, dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji, dodatek dla sieroty zupełnej,
emerytury i renty przyznane w trybie wyjątkowym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS lub Prezesa KRUS,
świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne,
świadczenia honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.
Tabela wyliczeń renty wdowiej
Choć pierwsze wypłaty renty wdowiej ruszą dopiero na początku lipca, wielu seniorów już teraz zastanawia się, ile zyska dzięki wejściu w życiu nowego świadczenia. Do wyboru są dwa warianty - albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej, albo 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia.
Na wybranych przykładach sprawdziliśmy, która z opcji będzie bardziej korzystna. Przygotowaliśmy prognozowane wyliczenia renty wdowiej. Zobacz, na jaki przelew z ZUS-u możesz liczyć już w lipcu 2025 roku. Szczegóły prezentujemy w galerii poniżej.
