
Amerykańscy badacze z uniwersytetu w Ohio odkryli inne działania uboczne paracetamolu, a wyniki badań klinicznych opublikowano na łamach Niche Science & Tech, medium specjalizującym się w publikacjach medycznych i naukowych.
► Konkluzją badań jest stwierdzenie, iż wydaje się, że zażycie paracetamolu sprawia, że ludzie odczuwają mniej negatywnych emocji, gdy rozważają ryzykowne działania – po prostu nie czują się tak przestraszeni.
Brzmi dość niegroźnie, ale skutki zażycia paracetamolu mogą być zgubne. Chodzi o to, że osoby zażywające paracetamol mają zmniejszone postrzeganie ryzyka i jednocześnie zwiększone podejmowanie ryzyka.
Ponadto wyniki badań sugerują, że zmniejszenie bólu rozciąga się również na różne procesy psychologiczne, zmniejszając wrażliwość ludzi, wpływając na zmniejszenie empatii oraz osłabiając funkcje poznawcze mózgu.
Jak prowadzono badania? ►►►

W serii eksperymentów z udziałem ponad 500 studentów uniwersyteckich jako uczestników, naukowcy zmierzyli, w jaki sposób pojedyncza dawka 1000 mg acetaminofenu (substancji czynnej paracetamolu w zalecanej maksymalnej pojedynczej dawka dla dorosłych) losowo przydzielona uczestnikom wpłynęła na ich ryzykowne zachowania, w porównaniu z losowo podanymi placebo do grupy kontrolnej.
W każdym z eksperymentów uczestnicy musieli napompować nienadmuchany balon na ekranie komputera, a każda pojedyncza pompka zarabiała wyimaginowane pieniądze. Ich instrukcje polegały na tym, aby zarobić jak najwięcej wyimaginowanych pieniędzy, pompując balon tak bardzo, jak to możliwe, ale upewnić się, że balon nie pęknie, w takim przypadku straciliby pieniądze.
► Wyniki pokazały, że studenci, którzy przyjmowali acetaminofen, podejmowali znacznie większe ryzyko podczas ćwiczeń, w porównaniu z bardziej ostrożną i konserwatywną grupą placebo. Ogólnie rzecz biorąc, osoby przyjmujące acetaminofen pompowały (i pękały) swoje balony bardziej niż grupa kontrolna.
Takie zachowania mogą przekładać się na zwiększenie podejmowania ryzykownych działań w życiu!

Oprócz symulacji balonu uczestnicy wypełniali również ankiety podczas dwóch eksperymentów, oceniając poziom ryzyka, jaki postrzegali w różnych hipotetycznych scenariuszach, takich jak obstawianie dziennego dochodu na wydarzenie sportowe, skok na bungee z wysokiego mostu lub jazda samochodem. samochód bez pasów bezpieczeństwa.
► Choć wpływ paracetamolu może być tu relatywnie niewielki, to biorąc pod uwagę jego powszechną dostępność, lekarze zalecają ostrożność.
Takie są objawy przedawkowania paracetamolu ►►►

Objawy przedawkowania paracetamolu to:
► biegunka
► zaburzenia łaknienia
► bóle brzucha, nudności i wymioty
► nadmierna potliwość
► osłabienie i senność