Rozliczenie podatku dochodowego (PIT) oznacza obliczenie podatku od uzyskanych w danym roku dochodów osobistych. Te dochody mogą pochodzić z pracy, emerytur, rent, umów o dzieło/zlecenie, działalności osobistej, sprzedaży papierów wartościowych lub nieruchomości. W zależności od kwoty podatku zapłaconej w ciągu roku, nasze rozliczenie może wykazać nadpłatę lub niedopłatę. W przypadku nadpłaty, urząd skarbowy zwróci nam różnicę. W przypadku niedopłaty, musimy uiścić brakującą kwotę. Termin na zapłatę niedopłaty to końcówka stycznia lub kwietnia w zależności od rodzaju rozliczenia. Zwrot nadpłaty można otrzymać na adres wskazany w PIT lub na konto bankowe lub odebrać osobiście w urzędzie skarbowym. Możliwa jest również płatność w gotówce lub przelewem bankowym.
[b]Najważniejsze zmiany obowiązujące przy rozliczeniach 2022 pit w 2023 roku prezentujemy w poniższej galerii.
Termin na rozliczenie PIT minął. Co zrobić?
Termin na złożenie rocznych zeznań podatkowych PIT dla wszystkich podatników to 2 maja 2023 roku, dotyczy to PIT-28, PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. W razie zauważenia, że nie wypełniliśmy obowiązku w wyznaczonym terminie, niezwłocznie powinniśmy złożyć nasze zeznanie oraz uiścić wszelkie należne podatki. W przypadku, gdy z rocznego zeznania wynika zwrot podatku, należy również złożyć czynny żal.
Czynny żal powinien zawierać nasze dane, datę oraz nasz podpis. Można też podać powód nie dopełnienia obowiązku, chociaż nie jest to konieczne. Nie można wysyłać czynnego żalu przez internet, dokument należy dostarczyć osobiście. Pamiętajmy, że czynny żal może być nieskuteczny, jeśli urząd skarbowy już wie o naszym niedopełnieniu obowiązku lub rozpoczęły się już działania sprawdzające.
PIT - rozliczać się razem czy osobno?
Rozliczanie podatku razem z małżonkiem lub małżonką to częsta praktyka, która pozwala na obniżenie obciążenia podatkowego. Zazwyczaj decydują się na to pary, w których jedno z małżonków przekracza granicę progu podatkowego (z 12% na 32%), a drugie zarabia znacznie mniej. W takim przypadku granica progu jest zwiększana, co pozwala na oszczędności. Poza tym, rozliczenie razem jest często prostsze niż oddzielne rozliczenie, ponieważ wystarczy wypełnić tylko jeden formularz.
