MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka pensja minimalna obowiązuje w 2022 roku. Pracodawca nie może płacić mniej

Michał Sierek
Michał Sierek
Pensja minimalna 2022. Sprawdź, ile musi płacić Ci pracodawca. "Najniższa krajowa" od stycznia tego roku wzrosła ze względu na zwiększenie o 210 złotych brutto minimalnego wynagrodzenia. Po drugie - zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu wpłynęły na to, że netto pracownik dostanie więcej na konto (wyliczenia są korzystniejsze dla pracownika - zwiększono kwotę wolną od podatku).● Ile teraz musi płacić pracodawca osobie zatrudnionej minimalne wynagrodzenie?● Jak zmiany podatkowe przełożyły się na wyliczenia wyższych wynagrodzeń?SPRAWDŹ na następnych stronach ▶▶
Pensja minimalna 2022. Sprawdź, ile musi płacić Ci pracodawca. "Najniższa krajowa" od stycznia tego roku wzrosła ze względu na zwiększenie o 210 złotych brutto minimalnego wynagrodzenia. Po drugie - zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu wpłynęły na to, że netto pracownik dostanie więcej na konto (wyliczenia są korzystniejsze dla pracownika - zwiększono kwotę wolną od podatku).● Ile teraz musi płacić pracodawca osobie zatrudnionej minimalne wynagrodzenie?● Jak zmiany podatkowe przełożyły się na wyliczenia wyższych wynagrodzeń?SPRAWDŹ na następnych stronach ▶▶ Archiwum Polska Press
Najniższe wynagrodzenie w Polsce od 2022 roku wzrosło do poziomu 3010 złotych brutto. Ale osoby pobierające pensję minimalną dostały też "drugą podwyżkę" - dzięki korzystniejszym rozliczeniom w ramach Polskiego Ładu (podwyższenie kwoty wolnej od podatku). Jak to wszystko przełożyło się na pensję minimalną netto w 2022 r.? O ile wzrosły wyższe wynagrodzeniach po zmianach podatkowych? Sprawdź w galerii.

Spis treści

O 210 złotych wzrosła pensja minimalna od 2022 roku i wynosi obecnie 3010 złotych brutto. Ważna informacja dla osób pobierających najniższe wynagrodzenia jest taka, że rozliczenia netto ich pensji są korzystniejsze po wprowadzeniu zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu". Wszystko dlatego, że zwiększono kwotę wolną od podatku.

Pensja minimalna i stawka godzinowa 2022

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie płacy minimalnej w 2022 roku:

Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3010 zł. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,70 zł".

Sprawdź, jak na wynagrodzenia netto Polaków wpłynęły zmiany podatkowe przewidziane w "Polskim Ładzie".

Wyliczenia zamieszczamy w galerii:

Płaca minimalna netto - ile powinieneś dostać na konto?

Podwyżka pensji do 3010 złotych brutto oznacza, że "na rękę" pracownik dostawałby na dotychczasowych zasadach ok. 2210 złotych. Jednak jeśli wynagrodzenie przeliczymy z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu", to minimalna pensja netto wyniesie już ponad 2363,56 zł.

- Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – stwierdziłaMarlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

"Polski Ład" - czyli zmiany w podatkach

Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu"

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych
  • do 120 tys. zł wzrośnie próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32-proc. podatek (obecnie 32 proc. podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł)
  • zlikwidowanie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku
  • wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej (chodzi o osoby, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tys. zł do 133,6 tys. zł)

Tego nie wlicza się do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Warto wiedzieć:
W świetle obowiązującego prawa, do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się:

  • dodatku za pracę w nadgodzinach;
  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy emerytalnej;
  • odprawy rentowej.

POLECAMY

Na podstawie oficjalnej rządowej bazy danych przygotowaliśmy zestawienie 20 najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek w 2021 roku w woj. kujawsko-pomorskim. Zuzia, Julia, Hania, Zofia, Iga... Między innymi te imiona znalazły się w pierwszej dwudziestce. Które wygrywa w zestawieniu? Sprawdź. ▶▶

Kujawsko-Pomorskie. Te imiona najczęściej nadawano dziewczyn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski