Taka będzie pensja minimalna 2022. Wyliczenia wszystkich nowych pensji netto mogą zaskakiwać

Michał Sierek
Michał Sierek
Pensja minimalna w Polsce w 2022 roku wyniesie 3010 złotych. Najniższe wynagrodzenie pobiera około 2,2 miliona pracowników. Ile dostaną na rękę?● Wyliczenia netto dla płacy minimalnej, jak również przykładowych wyższych wynagrodzeń znajdziesz na kolejnych stronach. W wyliczeniach uwzględniamy zmiany podatkowe, które rząd chce wprowadzić w ramach programu "Nowy ład".▶ Przejdź dalej, by sprawdzić ▶
Pensja minimalna w Polsce w 2022 roku wyniesie 3010 złotych. Najniższe wynagrodzenie pobiera około 2,2 miliona pracowników. Ile dostaną na rękę?● Wyliczenia netto dla płacy minimalnej, jak również przykładowych wyższych wynagrodzeń znajdziesz na kolejnych stronach. W wyliczeniach uwzględniamy zmiany podatkowe, które rząd chce wprowadzić w ramach programu "Nowy ład".▶ Przejdź dalej, by sprawdzić ▶ FOT. Michał Sierek
Rada Ministrów przyjęła w połowie września rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku (3010 zł oraz 19,70 zł brutto). Jaka będzie pensja minimalna netto? O tym piszemy w poniższym artykule. W galerii natomiast zamieszczamy wyliczenia wynagrodzeń dla wyższych stawek z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach programu "Nowy Ład".

Pensja minimalna w 2022 roku wzrośnie o 210 złotych brutto. Zaproponowana przez Radę Ministrów kwota na przyszły rok to 3010 złotych brutto. Minimalna stawka godzinowa ma wynieść 19,70 zł. W 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe o 7,5 proc. w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2021 r.

Tyle wyniosą wynagrodzenia netto Polaków, jeśli w życie wejdą zmiany podatkowe przewidziane w "Polskim Ładzie". Wyliczenia zamieszczamy w galerii:

Zobacz wideo: Alarm dla klimatu

Pensja minimalna 2022. Rząd przyjął rozporządzenie

Rząd miał czas do połowy września na ustalenie wysokości płacy minimalnej na przyszły rok. W Polsce płacę minimalną otrzymuje ok. 2,4 mln osób. W 2022 najniższe wynagrodzenie za pracę będzie stanowić 50,8 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2022 r.

Wynagrodzenia w 2022 roku

Zgodnie z procedurami kwota podwyżki została kilka tygodni temu przesłana Radzie Dialogu Społecznego do konsultacji. Rząd zaproponował wówczas właśnie kwotę 200 zł brutto.

Jak wiadomo oczekiwania strony pracodawców oraz związków zawodowych w sprawie podwyżki płacy minimalnej są dość rozbieżne. Jeśli strony nie osiągają porozumienia, to o wysokości minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok decyduje rząd w drodze rozporządzenia. Tak było w ubiegłych latach i tak było również tym razem. Zgodnie z przepisami rząd nie mógł już ustalić kwoty niższej, niż ta, którą zaproponował wcześniej..

Płaca minimalna netto w Polsce

Podwyżka pensji do 3010 złotych brutto oznacza, że "na rękę" pracownik będzie dostawał na dotychczasowych zasadach ok. 2210 złotych. Gdyby wynagrodzenie przeliczyć z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Nowego Ładu" (odpowiednie ustawy mają być uchwalane niebawem), to minimalna pensja netto wyniosłaby już ponad 2363,56 zł.

Rząd na przyjęcie rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

Tak rosła pensja minimalna w ostatnich latach

 • 2021 rok - 2800 zł brutto
 • 2020 rok - 2600 zł
 • 2019 rok - 2250 zł
 • 2018 rok - 2100 zł
 • 2017 rok - 2000 zł
 • 2016 rok - 1850 zł
 • 2015 rok - 1750 zł

"Nowy Ład" - zmienią się wynagrodzenia Polaków

Co, między innymi, proponuje Prawo i Sprawiedliwość:

 • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych
 • do 120 tys. zł wzrośnie próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32-proc. podatek (obecnie 32 proc. podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł)
 • zlikwidowanie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku
 • wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej (chodzi o osoby, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tys. zł do 133,6 tys. zł)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie