https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Bydgoszcz w latach 20. i 30. XX wieku [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Fragment ulicy Gdańskiej. Widoczny fragment hotelu "Pod Orłem", szyld "J. Pilaczyński i S-ka", kiosk "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". 1933 rok
Fragment ulicy Gdańskiej. Widoczny fragment hotelu "Pod Orłem", szyld "J. Pilaczyński i S-ka", kiosk "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". 1933 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rozpoczynamy nowy redakcyjny cykl artykułów - „Bydgoszcz, jakiej nie znacie”. Będziemy pisać o miejscach, które warto odwiedzić i ludziach, których warto poznać. Zaprezentujemy ciekawostki turystyczne, przyrodnicze, historyczne i architektoniczne związane z Bydgoszczą.

Zobacz wideo: Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Cykl „Bydgoszcz, jakiej nie znacie” zaczynamy od archiwalnych zdjęć budynków z lat 20. i 30. XX wieku. To niezwykła galeria fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na 30 starych fotografiach można obejrzeć dawną Bydgoszcz.

Zobacz też

Archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

W naszym fotograficznym materiale są między innymi:

  • Liceum Handlowe Koedukacyjne Izby Przemysłowo-Handlowej: 16 października 1923 roku została otwarta w Bydgoszczy koedukacyjna Wyższa Szkoła Handlowa Izby Przemysłowo-Handlowej (od 1924 roku Liceum Handlowe), która od 1926 roku funkcjonowała w nieistniejącym dziś budynku przy ulicy Królowej Jadwigi 25. W tamtych latach była to jedyna tego typu szkoła na Pomorzu. Pierwszym dyrektorem szkoły został Abel Germann, a po nim Maria Kowalska.
  • Wieża Bismarcka: niemiecka budowla, której stawianie na Wzgórzu Wolności rozpoczęło się w 1911 roku, a otwarta została 2 lata później. W 1928 roku, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy, została wysadzona. Wieża miała 25 metrów wysokości. Do dziś zachowały się schody prowadzące dawniej na wzgórze od ulicy Toruńskiej.
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: biblioteka miejska w Bydgoszczy rozpoczęła działalność w 1903 roku, najpierw w nieistniejącym dziś budynku u zbiegu ul. Bernardyńskiej i Jagiellońskiej, a następnie w latach 1904-1906 w nieistniejącym budynku przy ul. Gdańskiej 27. W obecnej siedzibie, czyli w kamienicy przy Starym Rynku 24 funkcjonuje od 1908 roku. Pierwszym polskim dyrektorem instytucji został w 1920 r. jej obecny patron, dr Witold Bełza.
  • Spichrze nad Brdą: Spichrze wykorzystywano niegdyś do magazynowania produktów rolnych oraz spożywczych, transportowanych drogą wodną do Gdańska, oraz Kanałem Bydgoskim do Berlina.

Archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski