Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Bydgoszcz w latach 20. i 30. XX wieku [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Fragment ulicy Gdańskiej. Widoczny fragment hotelu "Pod Orłem", szyld "J. Pilaczyński i S-ka", kiosk "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". 1933 rok
Fragment ulicy Gdańskiej. Widoczny fragment hotelu "Pod Orłem", szyld "J. Pilaczyński i S-ka", kiosk "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". 1933 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rozpoczynamy nowy redakcyjny cykl artykułów - „Bydgoszcz, jakiej nie znacie”. Będziemy pisać o miejscach, które warto odwiedzić i ludziach, których warto poznać. Zaprezentujemy ciekawostki turystyczne, przyrodnicze, historyczne i architektoniczne związane z Bydgoszczą.

Zobacz wideo: Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Cykl „Bydgoszcz, jakiej nie znacie” zaczynamy od archiwalnych zdjęć budynków z lat 20. i 30. XX wieku. To niezwykła galeria fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na 30 starych fotografiach można obejrzeć dawną Bydgoszcz.

Zobacz też

Archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

W naszym fotograficznym materiale są między innymi:

  • Liceum Handlowe Koedukacyjne Izby Przemysłowo-Handlowej: 16 października 1923 roku została otwarta w Bydgoszczy koedukacyjna Wyższa Szkoła Handlowa Izby Przemysłowo-Handlowej (od 1924 roku Liceum Handlowe), która od 1926 roku funkcjonowała w nieistniejącym dziś budynku przy ulicy Królowej Jadwigi 25. W tamtych latach była to jedyna tego typu szkoła na Pomorzu. Pierwszym dyrektorem szkoły został Abel Germann, a po nim Maria Kowalska.
  • Wieża Bismarcka: niemiecka budowla, której stawianie na Wzgórzu Wolności rozpoczęło się w 1911 roku, a otwarta została 2 lata później. W 1928 roku, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy, została wysadzona. Wieża miała 25 metrów wysokości. Do dziś zachowały się schody prowadzące dawniej na wzgórze od ulicy Toruńskiej.
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: biblioteka miejska w Bydgoszczy rozpoczęła działalność w 1903 roku, najpierw w nieistniejącym dziś budynku u zbiegu ul. Bernardyńskiej i Jagiellońskiej, a następnie w latach 1904-1906 w nieistniejącym budynku przy ul. Gdańskiej 27. W obecnej siedzibie, czyli w kamienicy przy Starym Rynku 24 funkcjonuje od 1908 roku. Pierwszym polskim dyrektorem instytucji został w 1920 r. jej obecny patron, dr Witold Bełza.
  • Spichrze nad Brdą: Spichrze wykorzystywano niegdyś do magazynowania produktów rolnych oraz spożywczych, transportowanych drogą wodną do Gdańska, oraz Kanałem Bydgoskim do Berlina.

Archiwalne zdjęcia Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo