Blisko 150 lat niewoli
Gdy w 1772 roku Bydgoszcz podczas pierwszego rozbioru Polski została wcielona do Prus, z pewnością nikt nie przypuszczał, że na powrót do macierzy przyjdzie czekać blisko półtora wieku.
20 stycznia 1920 roku wojska polskie wkroczyły na Stary Rynek, ale formalne przekazanie władzy z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa odbyło się w ratuszu dzień wcześniej. Bydgoszcz po 148 latach niewoli powróciła w granice państwa polskiego.
Bydgoszcz w dwudziestoleciu międzywojennym
Od odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości minęło już ponad sto lat, a miasto w tym czasie przeszło ogromną metamorfozę. Co prawda nadal możemy podziwiać wiele budynków wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku, ale krajobraz miasta uległ zmianie.
Postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądała Bydgoszcz w okresie międzywojnia, a więc w latach 1918-39. Dzięki fotografiom dostępnym w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć, jak kiedyś wyglądało nasze miasto.
Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem II WŚ
Na wybranych przez nas zdjęcia można zobaczyć wiele miejsc, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej. Ze Starego Rynku zniknął chociażby pojezuicki kościół pw.św.Ignacego Loyoli, który został zburzony przez hitlerowców.
Obok dzisiejszego Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Świętej Trójcy przebiegał Kanał Bydgoski, który z czasem został zasypany. Z krajobrazu miasta zniknął również Teatr Miejski, który znajdował się na Placu Teatralnym.
Zobacz, jak na przestrzeni blisko stu lat zmieniła się Bydgoszcz! Dawne zdjęcia naszego miasta prezentujemy w galerii poniżej.
