
Ciało kłamcy spina się a ramiona sztywnieją. Może garbić się, kulić, a także patrzeć w dół. Zmiany w postawie mogą wynikać z zakłopotania spowodowanego mówienie nieprawdy. Ponadto, kiedy ludzie zostają przyłapani na kłamstwie, ich ciało w niekontrolowany sposób odchyla się do tyłu. To jakby dostali silny cios, który wytrącił ich z równowagi.

Mowa ciała kłamców - tak rozpoznasz
Bardziej spostrzegawczy obserwator jest w stanie wychwycić kłamstwo nawet u obcej osoby. Wszystko za sprawą mowy ciała. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak rozpoznać, że jest się okłamywanym:
Brak lub nadmiar kontaktu wzrokowego
Uznaje się, że osoby, które kłamią unikają kontaktu wzrokowego. Wprawieni kłamcy mogą zaś dla niepoznaki utrzymywać nadmierny kontakt wzrokowy.
Wiercenie się
Kłamiąc ludzie często dotykają przedmiotów przedmiotów, aby zredukować napięcie. Czasem wydają się bardziej zainteresowani przedmiotem niż tematem rozmowy.

Mowa ciała kłamców - sygnały
Pocieranie oka
Uznaje się, że mężczyźni kłamiąc pocierają oczy lub odwracają wzrok. Pocieranie oka jest drogą mózgu do blokowania kłamstwa.
Zmiana tonu
Jeśli zauważyłeś nagłą zmianę tonu rozmówcy może być to oznaką, że jest z Tobą nieszczery.
Wzruszenie ramionami
Postawa ta jest często sygnałem niewiedzy. Kiedy ktoś jednocześnie mówiąc wzrusza ramionami oznacza, że nie do końca zgadza się z tym, co wychodzi z jego ust.

Mowa ciała kłamców - tak rozpoznasz
Dotykanie nosa
Wiele badań wskazuje na to, że nos nas swędzi wtedy, gdy kłamiemy. Eksperci uważają, że podczas kłamstwa wydzielane są substancje chemiczne, które powodują podrażnienie i opuchnięcie tkanki wewnątrz nosa. Należy jednak pamiętać, że to samo zjawisko występuję, gdy człowiek jest zestresowany.
Zakrywanie i oblizywanie ust
Podczas kłamania, nasze ręce krążą wokół ust. Kłamcy zakrywają usta ręką, gdyż ich mózg nakazuje, by przemilczeć fałszywe słowa. Gest ten może być zakrywany przez ziewanie czy kaszel. Jeśli podczas rozmowy ktoś zasłania usta, możesz być pewny, że ma coś do ukrycia.