Mowa ciała kłamcy. Tak rozpoznasz, że ktoś nie mówi ci prawdy
Mowa ciała to sposób, w jaki przekazujemy informacje za pomocą gestów, postawy ciała, mimiki twarzy i innych niewerbalnych sygnałów. To ważny element komunikacji, który często mówi więcej niż słowa. Dzięki znajomości mowy ciała jesteśmy w stanie zauważyć subtelne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że ktoś nie mówi prawdy. Na przykład, osoby, które kłamią, mogą unikać kontaktu wzrokowego, zmieniać pozycję ciała, gestykulować w sposób nerwowy lub nieświadomie dotykać twarzy.
Zmiany w oddechu, tonie głosu czy mimice również mogą wskazywać na niezgodność między słowami a emocjami. Rozpoznanie tych sygnałów pozwala nam lepiej zrozumieć intencje rozmówcy i ocenić, czy jego słowa są zgodne z tym, co naprawdę czuje.
Po tym poznasz, że jesteś okłamywany - sekrety mowy ciała kłamcy
Bardziej spostrzegawczy obserwator jest w stanie wychwycić kłamstwo nawet u obcej osoby. Wszystko za sprawą mowy ciała. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak rozpoznać, że jest się okłamywanym:
Brak lub nadmiar kontaktu wzrokowego
Uznaje się, że osoby, które kłamią unikają kontaktu wzrokowego. Wprawieni kłamcy mogą zaś dla niepoznaki utrzymywać nadmierny kontakt wzrokowy.
Wiercenie się
Kłamiąc ludzie często dotykają przedmiotów przedmiotów, aby zredukować napięcie. Czasem wydają się bardziej zainteresowani przedmiotem niż tematem rozmowy.
Oddech
Oznaką kłamania może być również zmiana oddechu rozmówcy. Gdy ktoś kłamie pojawia się widoczne napięcie ramion podczas oddychania. Z kolei u osób spokojnych i zrelaksowanych, mówiących prawdę zaobserwować można jedynie unoszący się brzuch. Szybki oddech może świadczyć o stresie, który przechodzi kłamca.
Pocieranie oka
Uznaje się, że mężczyźni kłamiąc pocierają oczy lub odwracają wzrok. Pocieranie oka jest drogą mózgu do blokowania kłamstwa.
Zmiana tonu
Jeśli zauważyłeś nagłą zmianę tonu rozmówcy może być to oznaką, że jest z Tobą nieszczery.
Wzruszenie ramionami
Postawa ta jest często sygnałem niewiedzy. Kiedy ktoś jednocześnie mówiąc wzrusza ramionami oznacza, że nie do końca zgadza się z tym, co wychodzi z jego ust.

Dotykanie nosa
Wiele badań wskazuje na to, że nos nas swędzi wtedy, gdy kłamiemy. Eksperci uważają, że podczas kłamstwa wydzielane są substancje chemiczne, które powodują podrażnienie i opuchnięcie tkanki wewnątrz nosa. Należy jednak pamiętać, że to samo zjawisko występuję, gdy człowiek jest zestresowany.
Zakrywanie i oblizywanie ust
Podczas kłamania, nasze ręce krążą wokół ust. Kłamcy zakrywają usta ręką, gdyż ich mózg nakazuje, by przemilczeć fałszywe słowa. Gest ten może być zakrywany przez ziewanie czy kaszel. Jeśli podczas rozmowy ktoś zasłania usta, możesz być pewny, że ma coś do ukrycia.
Poruszanie stopą
Mówi się, że ze spojrzenia można wyczytać wszystko. Podobnie jest z nogami a dokładnie ich ułożeniem. Nogi rozmówcy ułożone są w kierunku osoby, którą jest się najbardziej zainteresowanym. Kiwanie się na stopach oznacza również, że ktoś nie czuje się dobrze w naszym towarzystwie i najchętniej skończyłby rozmowę. Ponadto kłamcy często potrząsają nogą, aby pozbyć się napięcia.
Krótsze odpowiedzi
Kłamiąc ludzie często zwlekają z odpowiedzią. Czasem może się zdarzyć, że ich odpowiedzi są krótkie. Mogą używać zwrotów typu "Hmn, Aaa". Jeśli rozmówca mówiąc popełnia więcej błędów niż zwykle to również sygnał, że jest nieszczery.
Pocenie się
Niektórzy kłamcy nadmiernie się pocą podczas opowiadania kłamstw. Spowodowane to jest wyrzutem adrenaliny wynikającej z niepokoju i zdenerwowania.
Ułożenie dłoni
Wykręcanie rąk, stukanie palcami, bawienie się włosami - to także sygnały, że rozmówca nie jest z nami szczery. Kłamca, aby rozładować napięcie stara się zająć czymś ręce. Może również odczuwać zimno w rękach. Ponadto eksperci uznają, że kłamiąc dłonie są odwrócone do rozmówcy w taki sposób, że widać ich wierz. Z kolei mówiąc prawdę wnętrze dłoni kierujemy w stronę rozmówcy. Tym gestem ukazujemy, że nie mamy niczego do ukrycia. Chowanie dłoni i rąk jest również częstą oznaką kłamstwa. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze oznacza to kłamstwo - komuś może być po prostu tak wygodnie. Nagłe zaciskanie pięści również powinno być sygnałem, że ktoś jest wobec nas nieszczery. Kłamcy często wpadają w gniew, gdy ktoś podważa prawdomówność ich słów.
Zmiana postawy ciała
Ciało kłamcy spina się a ramiona sztywnieją. Może garbić się, kulić, a także patrzeć w dół. Zmiany w postawie mogą wynikać z zakłopotania spowodowanego mówienie nieprawdy. Ponadto, kiedy ludzie zostają przyłapani na kłamstwie, ich ciało w niekontrolowany sposób odchyla się do tyłu. To jakby dostali silny cios, który wytrącił ich z równowagi.
Kłamcy pochylają się do przodu, kiedy chcą, abym im uwierzono. Jest to próba stworzenia fałszywego poczucia bliskości. Wyglądają wtedy na osoby bardziej godne zaufania.
Również niekontrolowane ruchy głowy mogą wskazywać na kłamstwo. Warto zwrócić uwagę na położenie głowy w momencie, gdy zadaliśmy podchwytliwe pytanie. Głowa kłamcy może wtedy gwałtownie przekrzywiać się lub pochylać.
