Grupy zawodowe używają żargonu, który najczęściej nie jest zrozumiały dla osób niezwiązanych z daną formacją zawodową. Słowa w takich żargonach zawodowych często powstają, funkcjonują i odchodzą do lamusa, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi, a ewolucja slangu, żargonu związana jest ze zmieniającą się technologią, sprzętem czy też metodami działań i organizacją metod pracy. Jest jednak pewien kanon słów, które pozostają w użytku mimo upływającego czasu. Przyjrzeliśmy się żargonowi strażackiemu i wybraliśmy sformułowania, którymi nieformalnie posługują się strażacy.
Jakich słów używają strażacy? Zebraliśmy garść popularnych i mało znanych słów. Trzeba zauważyć, że wiele z nich związane jest z regionem, w którym działają strażacy i niektóre sformułowania stosowane przez strażaków w danym regionie, są nieobecne w innym. Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów. Szczegóły w galerii:
Zapytaj ciecia, czy jedziemy spokojnie czy na bombkach - to polecenie zadania pytania oficerowi dyżurnemu, czy w wozie strażackim powinny zostać włączone sygnały alarmowe czy nie.
W galerii artykułu znajdziesz inne ciekawe zwroty używane w żargonie strażackim.
Artykuł i słowniczek opracowano na podstawie wpisów strażaków z ogólnodostępnego forum internetowego na portalu strazak.pl
***
To może Cię zainteresować:
► O czystej gwarze kujawskiej możemy mówić w kontekście języka używanego na Kujawach przed pierwszym rozbiorem Polski. 5 sierpnia 1772 r. zostały zawarte w Petersburgu trzy identyczne traktaty, zgodnie z którymi trzy mocarstwa ‒ Rosja, Prusy i Austria ‒ dokonały I rozbioru Polski. Zmiany terytorialne bezpośrednio wpłynęły na lokalnie stosowaną gwarę, w tym kujawską. W artykule znajdziesz słowniczek gwary kujawskiej. Znasz te słowa?
***
► Gwara ludowa to wariant języka, który używany jest na niewielkim obszarze terytorialnym. Również w Bydgoszczy mieszkańcy posługują się pewnymi słowami, które bywają niezrozumiałe dla innych mieszkańców Polski. W bydgoskiej gwarze znajdziemy wiele zwrotów, które są zapożyczeniami z języka niemieckiego, a sporo germanizmów w bydgoskiej gwarze spolszczono. Oto wybrane słowa. Znacie ich znaczenie?
***
► Niedawno w internecie opublikowano listę najpopularniejszych młodzieżowych słów, używanych w 2022 roku. Analizując zestawienie, można postawić tezę, że młode pokolenie może mieć dziś kłopot ze zrozumieniem Mickiewicza, ale i sam wieszcz zapewne nie zrozumiałby współczesnej młodzieży. Problem z tym mają również tzw. boomerzy, czyli reprezentanci starszego pokolenia, którym zapewne znajome wydadzą się słowa stosowane przez młodzież w czasach PRL. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał młodzieżowy slang. Dogadałbyś się w czasach PRL-u?
Historia Bydgoszczy na zdjęciach. Zobacz również te galerie:
- Dziś Fordon to tylko dzielnica Bydgoszczy, zmieniona w ostatnich dziesiątkach lat nie do poznania przez rozbudowę i zmianę charakteru osady - z samodzielnego satelickiego miasteczka w "sypialnię" Bydgoszczy.
- Nyski, Syrenki, Fiaty, Ople Kadett... Zobacz, jakie samochody można było spotkać na bydgoskich ulicach i podwórkach 30 lat temu. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia.
Nyski, Syrenki, Fiaty, Ople Kadett. Takie auta jeździły po u...
- Tak odradzało się życie codzienne w Bydgoszczy po II wojnie światowej w Bydgoszczy. Z pierwszych lat po II wojnie zachowało się niewiele zdjęć. W naszej galerii prezentujemy wybrane fotografie obrazujące życie codzienne w Bydgoszczy z lat 40. ub. wieku.
- Dawna Bydgoszcz w zimowej szacie. Zobacz archiwalne zdjęcia ze śniegiem w tle. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obfite opady śniegu i siarczysty mróz nikogo nie dziwiły. Dziś ulepienie bałwana nie jest już tak prostym zadaniem. Zobacz, jak dawniej wyglądała Bydgoszcz otulona śniegiem!
