Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze piramidy Majów

Tekst i zdjęcia: Artur Anuszewski
Wędrówka po tropikalnym lesie, kryjącym wspaniałe pozostałości kultury Majów, robi ogromne wrażenie. I chyba każdy turysta zadaje sobie to samo pytanie: Dlaczego tak imponujące budowle zostały nagle opuszczone?

Wędrówka po tropikalnym lesie, kryjącym wspaniałe pozostałości kultury Majów, robi ogromne wrażenie. I chyba każdy turysta zadaje sobie to samo pytanie: Dlaczego tak imponujące budowle zostały nagle opuszczone?

Rozległy obszar wiecznie zielonego lasu deszczowego, obejmujący południowy Meksyk i północną Gwatemalę jest największym i najważniejszym stanowiskiem archeologicznym zaginionej kultury Majów.<!** reklama>

Prawdopodobnie najbardziej znaczącym ośrodkiem, centrum religijnym i administracyjnym tej cywilizacji było święte miasto Tikal, znajdujące się w północnej części obecnej Gwatemali. Przez setki lat las porastał tu wszystko, a niezwykłe budowle były ukryte przed ludzkim wzrokiem. Do dziś archeolodzy odsłonili tu ponad 3 tysiące budowli, a w lokalnym muzeum zgromadzono około 10 tysięcy prekolumbijskich eksponatów.

Najstarsze - jak dotąd - znaleziska z Tikal pochodzą z III wieku p.n.e., ale przypuszcza się, że miasto zostało założone już w X wieku p.n.e. Okres jego największego rozkwitu przypada na 300-900 r. n.e., kiedy żyło tu ok. 10 tysięcy osób. Wtedy to powstały place ceremonialne, potężne piramidy, symbolizujące świętą górę, świątynie, obserwatoria astronomiczne, boiska do gry w pelotę, ulice, pałace i mniejsze rezydencje. Około 900 roku, podobnie jak niemal wszystkie miasta Majów, Tikal został nagle opuszczony. Przyczyna nadal jest nieznana.

Centrum Tikal tworzy Plaza Mayor, duży plac, na którym niegdyś odbywały się najważniejsze uroczystości Majów. Otacza go kompleks budowli pałacowych, rezydencjalnych i kultowych, połączonych w skomplikowany system tarasów i schodów, wzniesionych na terenie podwyższonym o 12 m ponad poziom placu. Miało to duże znaczenie praktyczne - odbywające się tu uroczystości mogła oglądać większa liczba mieszkańców. Naprzeciw siebie, z dwóch stron placu, stoją dwie piramidy, nr I i II, z szerokimi i wąskimi schodami, prowadzącymi do niewielkich świątyń, usytuowanych na ich najwyższych platformach. Piramidę nr I, wznoszącą się na wysokość 45 m, wieńczy Świątynia Wielkiego Jaguara zaś 42-metrową piramidę nr II Świątynia Masek. Świątynie były siedzibami boga - zmarłego i wyniesionego do rangi bóstwa władcy.

Najbardziej imponującymi budowlami w Tikal, wznoszącymi się ponad korony drzew, są piramidy zwieńczone na szczycie świątyniami, pod którymi odkryto miejsca pochówków tutejszych władców i wysokich dostojników Majów. Pierwotne nazwy piramid oraz ich świątyń nie są znane - obecnie oznaczone są numerami od I do VII.

Do równie ciekawych obiektów w Tikal należą: akropol południowy z placem Siedmiu Świątyń i piramidą nr V, Świątynia Inskrypcji, ołtarze ofiarne, kamienne stele pokryte reliefami i hieroglifami oraz liczne kamienne i drewniane rzeźby, przedstawiające sceny z życia Majów.

Zobacz galerię: Tajemnicze piramidy Majów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!