Te wielkie, nadal zagadkowe budowle znajdują się w Egipcie, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich. Najnowsze odkrycie wskazuje, że piramidy budowano też na Bałkanach.
<!** Image 2 align=right alt="Image 22676" >Naukowcom, jak dotąd, nie udało się ostatecznie ustalić, czy piramidy to grobowce władców, świątynie, czy też obserwatoria astronomiczne. Tego rodzaju obiekty znajdowane są w wielu regionach świata. Najnowsze odkrycie budzi szczególne zainteresowanie, bo piramidy wzniesiono w Europie.
W połowie kwietnia br. ekipa archeologiczna rozpoczęła prace nad odsłanianiem piramid odkrytych w Bośni. Piramidy mają się kryć we wnętrzu dwóch wzgórz leżących w pobliżu wsi Visoko, ok. 30 km na północ od Sarajewa.
Prace rozpoczęto u podnóża dwóch wzgórz, które przypuszczalnie skrywają niezwykłe budowle. Wykopaliska mają być prowadzone planowo, w 10 wybranych strefach o powierzchni 20 na 50 m. Archeolodzy spodziewają się odkryć wejście do piramidy. Na pierwsze oznaki, że pod warstwą gleby mogą znajdować się piramidy, natrafił w 2005 r. bośniacki archeolog, dr Semir Osmanagić. Początkowo nikt nie chciał w to uwierzyć, ze względu na usytuowanie piramid oraz ich niespotykaną wielkość. Wskazówką było nie tylko ukształtowanie terenu, ale też analiza zdjęć satelitarnych. Dane uzyskane dzięki satelitom dowodzą, że obydwa wzgórza ulegają wychłodzeniu szybciej niż ich otoczenie, co z kolei wskazuje, iż we wzgórzach znajdują się wielkie puste przestrzenie.
Porośnięte gęsto roślinnością wzgórze Visocica ma 645 m wysokości. Jeśli ukryta w nim piramida jest niewiele niższa, to stanowi ona największy taki obiekt na świecie.
Jak ustalił Semir Osmanagić, cztery boki piramidy, skrywanej przez wzgórze Visocica, usytuowane są zgodnie z kierunkami świata. Odkrywca twierdzi, że przypomina to zasady wznoszenia słynnych piramid w Meksyku. Obiekt w Visocicy nazwał „Bośniacką Piramidą Słońca”, a mniejszy w sąsiedniej górze - „Bośniacką Piramidą Księżyca”.
Już latem 2005 r., prowadząc początkowo prace w tajemnicy, Osmanagić przeprowadził pierwsze pomiary i analizy w 6 wybranych punktach wzgórza. Wówczas odkryto drugą domniemaną piramidę. Taka para obiektów, wg bośniackiego archeologa, przypomina zespoły piramid występujące w Ameryce Południowej. Dr Semir Osmanagić przez 15 lat badał piramidy w Ameryce Łacińskiej. Według niego, odkrycie piramid na Bałkanach było tylko kwestią czasu. Uważa, że piramidy w okolicach Visoko przypominają obiekty wznoszone przez Majów. Gdy jesienią 2005 r. natknął się na ślady kamiennych bloków u podnóża góry Visocica postanowił przeprowadzić na własny koszt prace wykopaliskowe. Ekspedycja naukowa będzie pracować w terenie przez 6 miesięcy tego roku. Koszt przedsięwzięcia to ok. 125 tys. euro. - Odkryliśmy już kamienne bloki, które najprawdopodobniej przykrywają piramidę. Odnaleźliśmy utwardzony stopień wejściowy i podziemne tunele - oświadczył Osmanagić w grudniu 2005 r., gdy na konferencji prasowej ujawnił odkrycie piramid w Bośni. - Wzgórze już tu było - twierdzi Osmanagic. - Jakaś starożytna cywilizacja nadała mu kształt i pokryła prymitywnym betonem, tworząc piramidę.
Przypuszcza się, że zasypane ziemią piramidy wzniesiono z kamiennych bloków. Z kolei do pokrycia wzgórza użyto zlepionego żwiru uformowanego w bloki. Zespół bośniackich ekspertów uważa, że kształt wzgórzu nadali Illirowie, lud który w starożytności zamieszkiwał Półwysep Bałkański. Państwo Illiria powstało w 380 r. p.n.e., a w 168 p.n.e. zostało podbite przez Rzym. Niewiele wiadomo o tych starożytnych ludziach, jednak Osmanagić uważa, że społeczność ta była bardziej rozwinięta, niż dotychczas zakładano. Historia tego regionu liczy już ponad 7 tys. lat. Naukowcy trafili w dolinie Visoko na ślady osad z tak dawnych czasów oraz ponad 24 tys. przedmiotów z epoki neolitycznej.
Odkrycie piramid w Bośni ucieszyło mieszkańców wsi Visoko, którzy liczą na rozwój turystyki w ich regionie. W miejscowej restauracji już ustawiono stragan z butami, T-shirtami i butelkami opatrzonymi wizerunkami bośniackich piramid. Nawet właściciel miejscowego hoteliku zmienił mu nazwę na „Piramida Słońca”.