Tablica ku czci Żydów bez laserów

Tablica ku czci Żydów bez laserów

Jarosław Jakubowski

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Tablica ku czci Żydów bez laserów
Miała być menora promieniująca laserami, ale ostatecznie, żydowską ludność Bydgoszczy upamiętni tablica w kształcie macewy.
Tablica ku czci Żydów bez laserów

Miała być menora promieniująca laserami, ale ostatecznie, żydowską ludność Bydgoszczy upamiętni tablica w kształcie macewy.


Z inicjatywą upamiętnienia Żydów mieszkających w Bydgoszczy wystąpiły: Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich oraz Fundacja na rzecz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Początkowo projekt, autorstwa byłego wojewódzkiego konserwatora zabytków Macieja Obremskiego zakładał że na skwerze przy ul. Filareckiej stanie kilkumetrowa menora emitująca laserowe wiązki. Siedmioramienny świecznik byłby głównym elementem niecodziennego pomnika. Wokół miał stanąć murek z autentycznych macew, uratowanych ze zniszczonych przez Niemców cmentarzy żydowskich w Bydgoszczy. Wszystkie elementy, zgodnie z żydowską tradycją, miały być zwrócone na południowy wschód, w stronę Jerozolimy.


Koncepcja uległa jednak zmianie. Jak się dowiedzieliśmy, polscy rabini nie zaakceptowali obecności macewy. Zaważyły też względy finansowe.


- Projekt został złożony w trzecim konkursie ofert na zadania w zakresie kultury. Nie przewiduje on dofinansowania ofert inwestycyjnych. Miasto jednak jest gotowe pomóc finansowo w mniejszym zakresie - deklaruje Halina Piechocka-Lipka, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Bydgoszczy.


Zamiast menory i rzędu macew, na skwerze przy ul. Filareckiej pojawi się tablica pamiątkowa w kształcie przypominająca żydowską płytę nagrobną. Odsłonięcie obelisku powinno nastąpić pod koniec października przy okazji konferencji dotyczącej żydowskiego dziedzictwa, która wtedy będzie odbywała się w Bydgoszczy.


- Czekamy jeszcze na odpowiednie zezwolenie z wydziału gospodarki komunalnej. Liczymy na to, że miasto zechce postawić również tablicę informacyjną, wzorem innych historycznych miejsc oznakowanych w ten sposób - mówi Bogusław Kunach z Fundacji na rzecz UKW.


Kirkuty w Bydgoszczy


Do wybuchu drugiej wojny światowej w Bydgoszczy istniało kilka cmentarzy żydowskich. Największy z nich mieścił się przy ul. Szubińskiej. Nie ma pewności czy kirkut przy ul. Filareckiej doczekał wybuchu wojny, choć dokument z 1938 roku potwierdza istnienie metalowego ogrodzenia nekropolii.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo