Nagły zwrot w sprawie najnowocześniejszej technologii mobilnej 5G, która ma zrewolucjonizować przesył informacji na całym świecie.
Oto bowiem Szwajcaria, która jako jedna z pierwszych, która rozpoczęła wdrażanie technologii 5G, teraz wyraża poważne obawy , co do tego pomysłu. Mieszkańców maja poważne obawy związane z promieniowaniem pochodzącym z anten, które stanowią integralną część mobilnej technologi nowej generacji z powodu zagrożeń dla zdrowia.
Zapowiedziano już masowe protesty uliczne przeciwko technologii G i to jeszcze w tym miesiącu. Aktywiści przekonują, że jest to reakcja na zmuszenie wielu kantonów do umieszczenia anten kompatybilnych z 5G.
Postępy technologia 5G w tym kraju i nie tylko zostały wstrzymana w atmosferze pogłębiającej się wojny handlowej między Chinami i Stanami Zjednoczonymi, te ostatnie próbowały powstrzymać chińskiego giganta Huawei - światowego lidera w superszybkim sprzęcie 5G. Obawiano się bowiem, że pozwoli to Pekinowi szpiegować kraje korzystające z jego produktów i usług.
Ale poza starciem tytanów, rośnie liczba Szwajcarów, którzy alarmują o możliwych niekorzystnych skutkach zdrowotnych wynikających z narażenia ludzi na promieniowanie elektromagnetyczne z nowych anten. W tej sytuacji może zostać ogłoszone referendum w tej sprawie, z czego Helweci korzystają bardzo często.
W lutym Szwajcaria poczyniła duży krok w kierunku wdrożenia najnowczeszej technologii, przydzielając częstotliwości 5G trzem głównym operatorom, Swisscom, Sunrise i Salt, co dało kasie państwa przychody w wysokości 380 milionów franków szwajcarskich (384 miliony dolarów).
Operatorzy prześcigali się w reklamach telewizyjnych i na billboardach, które zapewniały, że najnowocześniejsza technologia będzie dostępna w tym roku w miastach, na wsi, a nawet w regionach górskich. Na początku lipca w całym kraju działały już 334 stacje anten dla 5G, jak władze poinformowały AFP.
Ale wdrożenie technologii napotkało teraz na poważne przeszkody. Kilka kantonów, w tym Genewa, uległo presji ze strony organizacji społecznych, które domagają się wstrzymania budowy infrastruktury 5G.
I choć w niektórych częściach kraju nie buduje się nowych anten, to operatorzy wciąż przystosowują istniejące anteny 4G na użytek 5G – co, jak podkreślają specjaliści, robią bez zezwolenia.
Zdaniem szwajcarskich władz, do końca roku 90 procent populacji będzie miało dostęp do sieci 5G.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
