Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szubińscy radni decyzji o zamknięciu „podstawówki” nie podjęli jednogłośnie

Iwona Matusiak
Decyzja podjęta na sesji nie była łatwa, ale radni mieli kilka okazji, aby wysłuchać argumentów za i przeciw likwidacji Szkoły Podstawowej w Chomętowie
Decyzja podjęta na sesji nie była łatwa, ale radni mieli kilka okazji, aby wysłuchać argumentów za i przeciw likwidacji Szkoły Podstawowej w Chomętowie Iwona Matusiak
Szkoła Podstawowa w Chomętowie prawdopodobnie zostanie zlikwidowana. Przemawiają za tym względy ekonomiczne, choć nie dla wszystkich są one wystarczająco przekonywujące.

Piętnaście głosów „za” i sześć „przeciw” - tak zagłosowali radni miejscy w Szubinie podczas obrad w sprawie zamiaru zamknięcia Szkoły Podstawowej w Chomętowie. Zanim jednak odbyło się głosowanie, po raz kolejny rozgorzała dyskusja na temat tego, czy takie postanowienie będzie słusznym rozwiązaniem. Wśród radnych nie brakowało wątpliwości, a na sesję Rady Miejskiej przybyli również rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.
- To były ciężkie dwa tygodnie, wszyscy żyliśmy problemami mieszkańców Chomętowa. Stosunkiem głosów 2:1 członkowie komisji oświaty podjęli decyzję o zamknięciu placówki. Jesteśmy pełni podziwu dla pracowników szkoły i mieszkańców, którzy zrobili wszystko, aby zachować szkołę, spotykaliśmy się wielokrotnie i rozmawialiśmy na ten temat - mówiła Wioletta Borys-Stachowiak, przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Sportu. - Stwierdziliśmy, że Chomętowo ma wiele innych możliwości. Pozostaje tam świetlica wiejska, stowarzyszenie, biblioteka i punkt przedszkolny. Decyzja o likwidacji szkoły podyktowana jest aspektem czysto ekonomicznym, nie możemy dokładać ponad 230 tysięcy złotych - dodała Wioletta Borys-Stachowiak.
Członkowie Komisji Oświaty Kultury i Sportu odwiedzili też Zespół Szkół w Kowalewie, aby sprawdzić warunki, w jakich będą uczyć się tam dzieci z Chomętowa. Troje nauczycieli z SP z Chomętowa znajdzie zatrudnienie w innych palcówkach gminy Szubin, pozostałe 1,5 etatu rozdzielone jest na kilka osób, zatem nikt nie znajdzie się w sytuacji, że utraci główne źródło utrzymania. Na likwidacji gmina w 2016 roku zaoszczędzi około 360 tysięcy złotych. Gmina szkołę musi utrzymać do 31 sierpnia, środki na ten cel są zapisane w tegorocznym budżecie. Chociaż większość radnych zgodziło się z taką argumentacją, to nie brakowało też tych, którzy mieli inne zadanie.
- Jest wśród nas 14 nowych radnych, pracujemy w radzie dopiero od dwóch miesięcy i moim zdaniem, nie powinniśmy podejmować tak trudnej decyzji już teraz. Poza tym, ta oszczędność, o której cały czas mówimy, to jest jedynie pół procent całego budżetu gminy, a przecież liczą się nie tylko liczby, ale też dobro dzieci - argumentował radny Sławomir Berka.
Nie brakowało też pytań, na co przeznaczone zostaną oszczędności, które gmina będzie miała po zamknięciu „podstawówki”.
- To wy, radni, zadecydujecie w odpowiednim czasie, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Wieś z pewnością będzie cały czas dobrze funkcjonowała, bo jest tam wiele placówek i stowarzyszenie, które również utrzymywane są ze środków publicznych - powiedział burmistrz Szubina Artur Michalak.
Decyzja o likwidacji szkoły musiała zostać podjęta już teraz, ponieważ na pół roku przed ewentualnym zamknięciem placówki jej organ prowadzący musi powiadomić o tym rodziców. Teraz Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty musi wydać swoją opinię, jeżeli będzie ona pozytywna, wówczas Rada Miejska podejmie uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Chomętowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!