https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych szpitala Jurasza zaprasza na bezpłatne badania nóg w kierunku miażdżycy

Adam Szczęśniak
Opracowanie:
Badanie polega na zmierzeniu ciśnienia tętniczego w nogach.
Badanie polega na zmierzeniu ciśnienia tętniczego w nogach. Archiwum
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza zaprasza bydgoszczan na profilaktyczne, bezpłatne badania przesiewowe niedokrwienia kończyn dolnych.

Kto powinien być zainteresowany badaniem? Przede wszystkim osoby odczuwające ból kończyn dolnych podczas wysiłku, oziębienie stóp i wrażliwość na zimno, bladość i zasinienie stóp, mające miażdżycę, cukrzycę, hipercholesterolemię, palące papierosy i te po 40. roku życia.

Rejestrować się na badania można telefonicznie pod nr. 781-446-949 w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 16-18.

To podstępna choroba

Miażdżyca jest przewlekłą, postępującą i uogólnioną chorobą tętnic elastycznych oraz dużych tętnic mięśniowych. Stanowi jeden z ważniejszych problemów współczesnej medycyny, ponieważ prowadzi do wzrostu zachorowalności, chorobowości i śmiertelności. Na skutek powikłań, jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu czy choroby naczyń obwodowych, staje się jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Istotą choroby jest tworzenie się w ścianie naczynia tętniczego blaszek miażdżycowych, które zwężając jego średnicę ograniczają przepływ krwi i powodują deficyt ukrwienia tkanek i organów. Miażdżyca, rozwija się podstępnie przez wiele lat i może być bezobjawowa lub powodować m.in. bóle wieńcowe (a także zawał serca), chromanie przestankowe oraz objawy neurologiczne.

Dr Paulina Mościcka z Poradni Leczenia Ran Przewlekłych szpitala Jurasza wyjaśnia:

- Pierwsze zmiany miażdżycowe mogą pojawić się nawet we wczesnym dzieciństwie, jednak objawy w postaci choroby niedokrwiennej serca, chromania przestankowego, niedokrwienia czy udaru mózgu, dotyczą zazwyczaj osób po 50. roku życia. Do czynników ryzyka rozwoju miażdżycy zalicza się wiek, palenie tytoniu, hiperlipidemię, nadciśnienie tętnicze, małą aktywność fizyczną, cukrzycę, podwyższone ciśnienie, nadwagę lub otyłość, czynniki genetyczne np. występowanie w rodzinie zawałów, udarów, amputacji kończyn, czy owrzodzeń niedokrwiennych. Występowanie zmian miażdżycowych w tętnicach kończyn dolnych jest częste, ale w odróżnieniu od innych obszarów tętniczych w 50-80% ma przebieg bezobjawowy. Bezobjawowe zwężenia miażdżycowe stwierdza się u blisko 20% osób powyżej 55. roku życia, co wskazuje na to, że jest to najbardziej rozpowszechniona postać miażdżycy tętnic.

Badanie jest szybkie i bezbolesne

Jak podkreśla dr Justyna Cwajda-Białasik z tej samej poradni, rozpoznanie miażdżycy tętnic kończyn dolnych opiera się na zebraniu wywiadu na temat dolegliwości, obecności czynników ryzyka miażdżycy oraz objawach patologii naczyniowej o innej lokalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Samo badanie polega na ocenie zabarwienia kończyny dolnej, jej ucieplenia oraz tętna na obu tętnicach udowych, podkolanowych, piszczelowych tylnych i grzbietowych stopy.

Nadesłane

Podstawowym badaniem przesiewowym jest wskaźnik kostkowo-ramienny. To szybkie badanie nieinwazyjne, bezbolesne, które polega na pomiarze ciśnienia na nogach specjalnym aparatem. Na podstawie wyniku można potwierdzić lub wykluczyć niedokrwienie kończyny dolnej, a w przypadku obecności miażdżycy ocenić stopień jej zaawansowania.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania przez chorego, za wyjątkiem przyjęcia przez niego pozycji leżącej i odsłonięciu kończyn.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski