Co dwudziesty Polak w naszym kraju żyje w skrajnej biedzie. To już ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i już w nadchodzącej edycji mieć realny wpływ na zmianę życia osób w potrzebie.
W ostatniej edycji wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli z pomocą do 15 482 rodzin. Wśród nich było około 5 tys. seniorów, prawie 17,6 tys. dzieci i 5 tys. samodzielnych rodziców. Za każdą z tych cyfr kryją się osobiste historie najbardziej potrzebujących, jak również wolontariuszy.
- W zeszłym roku aż 12 tys. wolontariuszy działało w Szlachetnej Paczce. Dotarli oni do ponad 15 tys. rodzin w całej Polsce, które otrzymały szlachetne paczki. Zmienili ich świat, mieli wpływ na lokalną społeczność. Czasem dotarli z pomocą do sąsiada, sąsiadki, czasem do kogoś, kto mieszka w dzielnicy obok, ponieważ Szlachetna Paczka, mimo że jest organizacją ogólnopolską, działa bardzo lokalnie – podkreśla Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.
Badanie przeprowadzone przez Szlachetną Paczkę dowodzi, że Polacy mają świadomość korzyści, jakie płyną z udziału w wolontariacie. 48% badanych uważa, że wpis o wolontariacie w CV zwiększa szanse na rynku pracy, a 86% jest zdania, że wolontariat pomaga nabrać doświadczenia i kompetencji. 86% uważa natomiast, że bycie wolontariuszem to powód do dumy. Osiemdziesiąt dwa procent Polaków uważa, że wolontariat ma realny wpływ na rzeczywistość. Potwierdzają to działania jednego z największych programów społecznych.
Wolontariusz Szlachetnej Paczki odwiedza rodziny w potrzebie – poznaje ich historie i określa, jaka pomoc będzie najlepszą formą wsparcia.
- Wolontariat ma ogromny sens, ponieważ często te osoby nie liczą na pomoc materialną, tylko chcą z kimś porozmawiać, chcą, żeby ktoś je wysłuchał. To, że do nich w ogóle pójdziemy, zainteresujemy się, porozmawiamy, zapytamy, jak się czują, jak im się żyje – to jest dla nich największa pomoc – mówi Wiktoria, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.
- Trzeba pamiętać, że w Szlachetnej Paczce nigdy nie zostajesz sam. Masz wsparcie osób ze swojego zespołu. Poznajesz też mnóstwo innych wolontariuszy i rodzinę. Dostajesz dawkę wiedzy z wdrożeń, e-learningów, ale też z doświadczenia kolegów z zespołu - dodaje Wiktoria, która udziela się w tej akcji od wiele lat.
Bez względu na zestaw cech charakteru, motywacji do trwania w wolontariacie czy osobistych korzyści z pomagania, wszyscy wspólnie podkreślają – jesteśmy w tym wolontariacie po to, żeby mieć realny wpływ na losy najbardziej potrzebujących, bo w Szlachetnej Paczce widać efekty każdej minuty naszego zaangażowania.
- My naprawdę zmieniamy świat na dobre, świat potrzebujących i nasz własny – podkreślają zgodnie.
Trwa rekrutacja do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. Jeżeli chcesz zmieniać świat na dobre – zarówno świat najbardziej potrzebujących rodzin i osób samotnych z najbliższej okolicy, jak i swój własny, nie czekaj. By zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wypełnić krótki formularz.
To będzie już 23. edycja Szlachetnej Paczki. Wszystko zaczęło się w 2021 roku.
