W poniedziałek, 22 marca po niemal równych dwóch miesiącach spędzonych w murach szkół najmłodsi uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej. Decyzją rządu zdalne nauczanie zostało przedłużone przynajmniej do 11 kwietnia. Jednak wielu ekspertów już teraz wskazuje, że całkiem prawdopodobny jest scenariusz, w którym to szkoły pozostaną zamknięte już do końca roku szkolnego.
Kiedy uczniowie wrócą do szkoły?

Nauczanie zdalne do końca roku szkolnego?
- Pod koniec maja sytuacja powinna się poprawiać – zaznaczył w TVN24 prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19. Zapytany o rozwój epidemii. Dodał jednak, że na razie zachorowania narastają i ich szczyt dopiero przed nami.
Szkoły powinny zostać zamknięte do końca roku szkolnego?
Co na temat potencjalnego zamknięcia szkół do końca roku szkolnego twierdzą nauczyciele i dyrektorzy szkół? Wielu z nich uważa, że to dobry pomysł.
- Niestety powrót najmłodszych uczniów do nauki zdalnej w tym momencie był konieczny. Obserwujemy bardzo dużą liczbę zachorowań na COVID-19 wśród uczniów, to pierwszy raz od początku pandemii gdy tych zachorowań wśród dzieci jest tak dużo
- mówi Kamila Pona, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 51 w Poznaniu.
I dodaje: - Uważam, że jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, to uczniowie powinni zostać na nauczaniu zdalnym do końca roku szkolnego. Można też rozważać opcję w której rok szkolny zostanie skrócony i nauczyciele oraz uczniowie będą mogli odpocząć trochę po tym ciężkim, pełnym wyzwań roku.
Zdaniem dyrektorki SP nr 51 należy także poważnie zastanowić się nad tym czy organizacja egzaminów ósmoklasisty w tym roku ma jakikolwiek sens. - Organizacja egzaminów ósmoklasisty w samym szczycie trzeciej fali pandemii to ogromne ryzyko. W pilnowanie uczniów będą zaangażowani nauczyciele z różnych szkół, trudno będzie zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa - argumentuje Kamila Pona.
Podobnego zdania jest Małgorzata Kowzan, prezes Wielkopolskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Nie wiem czy jest sens narażać uczniów ósmych klas na zakażenie koronawirusem podczas egzaminów, tym bardziej, że wyniki egzaminu ósmoklasisty nie są tak istotne podczas rekrutacji do szkół średnich - mówi Małgorzata Kowzan.
Tyle zarabiają nauczyciele w 2021 roku. Zobacz, ile średnio ...
Przedłużająca się nauka zdalna niekorzystnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną uczniów. Jednak teraz, gdy dopadła nas trzecia fala pandemii musimy wybrać mniejsze zło.
- Jestem wuefistą, więc wiem jak szkodliwy dla zdrowia uczniów jest brak ruchu. A jeśli nauka zdalna potrwa do końca roku szkolnego obawiam się, że skończą mi się pomysły na zajęcia dla uczniów
- mówi Marek Korbanek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Poznaniu.
Jednocześnie dodaje: - Oczywiście, że dla dzieci byłoby lepiej gdyby były w szkole. Przez te dwa miesiące widzieliśmy to na przykładzie tych najmłodszych uczniów. Dla nich bardzo ważny był kontakt z rówieśnikami. Jednak trzeba zaufać specjalistom w dziedzinie epidemiologii, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli jest najważniejsze.
Podobnego zdania jest także Małgorzata Kowzan. - My nauczyciele nie znamy do końca sytuacji epidemicznej w kraju. Myślę, że jeśli taka decyzja została podjęta to jest to podyktowane szczegółową analizą wzrostu zakażeń przez specjalistów. Na COVID-19 zaczyna też chorować coraz więcej dzieci. Oczywiście z wielu powodów nauczanie stacjonarne jest dla dzieci lepsze: mają kontakt z rówieśnikami, nauczycielem. Jednak bezpieczeństwo dzieci, rodziców i nauczycieli przede wszystkim - argumentuje szefowa wielkopolskiego ZNP.
Choć sytuacja pandemiczna jest tragiczna, a liczba zakażeń bije rekordy, rząd nie zamierza niczego zmieniać w funkcjonowaniu przedszkoli. ZNP interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Związek pyta "Czy brytyjska mutacja koronawirusa omija np.: przedszkola, które pracują stacjonarnie bez żadnych ograniczeń związanych z liczbą dzieci?".
- Jak wynika z rządowego komunikatu: „Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe”. Te zasady nie dotyczą jednak nauczycieli i pracowników pracujących stacjonarnie i mających codziennie kontakt z dziećmi, uczniami i rodzicami - czytamy w liście ZNP do ministra Niedzielskiego.
TOP 15 najlepszych liceów w Poznaniu 2021. Najnowszy ranking...
W odczuciu związkowców decyzja o wykluczeniu z tych zasad – m.in. nauczycieli wychowania przedszkolnego, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych czy nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne oraz pracowników administracji i obsługi pracujących stacjonarnie – jest niezrozumiała i głęboko krzywdząca.
ZNP już w listopadzie 2020 roku wystąpił do Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o przywrócenie zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli.
Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...
Sprawdź też:
- Ale jazda! Zobacz szalone zdjęcia z tramwajów i autobusów MPK Poznań
- 21 miejsc w Wielkopolsce idealnych na wycieczkę
- Zaginęli w Wielkopolsce. Widziałeś kogoś z nich?
- Ma 21 lat i łowi taaakie ryby! Jak się odnajduje w męskim świecie wędkarzy?
- Szkoły, gdzie w Poznaniu najlepiej zdano maturę z polskiego
- Oto 12 najmniej seksownych imion żeńskich w Polsce. Sprawdź czy jesteś na liście