Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenia - potrzebne czy nie?

Iwona Matusiak
Archiwum
Nauczyciele muszą stale się kształcić, radni miejscy Szubina zastanawiają się jednak, czy to nie za dużo kosztuje naszą gminę.

Nauczyciele zdobywają kolejne kwalifikacje i umiejętności, bo ten zawód wymaga ciągłego zdobywania wiedzy, a to, niestety, sporo kosztuje również gminę Szubin. W budżecie na rok 2015 ponad 118 tysięcy złotych przeznaczono na organizację szkoleń, seminariów i konferencji dla nauczycieli, w tym również dla nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, a także na zakup materiałów szkoleniowych, szkolenia rad pedagogicznych oraz dofinansowanie dokształcania zawodowego nauczycieli.
Te ponad 118 tysięcy złotych podzielone zostały pomiędzy poszczególne placówki oświatowe. Przeszło 25 tysięcy złotych otrzyma Zespół Szkół w Szubinie, ponad 20 tysięcy złotych Zespół Szkół w Rynarzewie, ponad 16 tysięcy złotych Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie, ponad 10 tysięcy złotych Zespół Szkół w Kowalewie i Gimnazjum nr 1 w Szubinie, ponad 8 tysięcy złotych Szkoła Podstawowa w Turze, ponad 6 tysięcy złotych dla nauczycieli w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Szubinie, Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie, Szkoła Podstawowa w Królikowie, niespełna 6 tysięcy złotych Szkoła Podstawowa w Kołaczkowie, a ponad 2,5 tysiąca złotych Szkoła Podstawowa w Chomętowie. Te sumy nie przypadły do gustu radnym miejskim, którzy mieli wiele wątpliwości co do tego, czy kwoty dofinansowań nie powinny być mniejsze.
- Znam mnóstwo młodych ludzi, którzy dokształcają się, ale robią to za własne pieniądze, więc dlaczego mamy dopłacać aż tyle do kształcenia nauczycieli?
- pytał radny Roman Danielewski.
- Zgodnie z kartą nauczyciela organ prowadzący placówkę musi zapewnić pieniądze na dokształcanie dla nauczycieli. Kwota ta została już wcześniej przyjęta w budżecie gminy - powiedział Marek Nowicki, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Szubinie. - W ubiegłym roku też była prowadzona dyskusja na ten temat, ale dokształcanie jest konieczne. Zresztą to nie jest tak, że finansujemy komuś, na przykład całe studia podyplomowe, które potrafią kosztować nawet kilka tysięcy.

Maksymalne kwoty dofinansowania:
1600 złotych do studiów doktoranckich
1500 złotych do studiów magisterskich
1400 złotych do magisterskich uzupełniających
1300 do licencjackich
1200 do podyplomowych
1100 złotych na dofinansowanie kursów kwalifikacyjnych organizowanych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!