
MIT. Na grypę można zachorować tylko raz w życiu i szczepić się też wystarczy tylko raz
Wirus grypy nieustannie mutuje, możliwe jest więc wielokrotne zachorowanie na tę chorobę. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać co roku. Czas utrzymywania się odporności na szczepy zawarte w szczepionce przeciw grypie zazwyczaj wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Przeczytaj pozostałe fakty i mity nt. szczepień na grypę ---->

FAKT. W czasie pandemii koronawirusa lepiej się zaszczepić przeciwko grypie
W czasie pandemii COVID-19 koniecznie powinniśmy się zaszczepić przeciwko grypie.
– Szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem – mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
Lekarze zalecają w pierwszej kolejności szczepienia w podwyższonych grupach ryzyka takich jak:
seniorzy
kobiety w ciąży
małe dzieci (po 6 miesiącu życia)
osoby z chorobami przewlekłymi
Przeczytaj pozostałe fakty i mity nt. szczepień na grypę ---->

MIT. Zaszczepienie się w listopadzie czy grudniu nie ma sensu – to za późno
Przeciwko grypie warto zaszczepić się nawet, gdy okres zachorowań już się rozpoczął. Eksperci zgodnie podkreślają, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. Jest ono skuteczne także w trakcie trwania sezonu grypowego, bo najistotniejszy jest nie miesiąc zaszczepienia, ale czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli około 2-3 tygodnie. Należy jednak pamiętać, że o szczepieniu zawsze decyduje lekarz na podstawie zaleceń najnowszych ACIP, WHO i naszego stanu zdrowia.
Przeczytaj pozostałe fakty i mity nt. szczepień na grypę ---->

MIT. Szczepienia przeciwko grypie to tylko zysk firm farmaceutycznych
Szczepionki to dobrodziejstwo współczesnej medycyny, które pomogły poradzić sobie z wieloma chorobami, stanowiącymi wcześniej śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. Aktualnie wiele chorób dzięki szczepionkom, albo ma łagodniejszy przebieg, albo praktycznie zostały wyeliminowane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku grypy – szczepionka od dziesiątków lat stała się sposobem na zapobieganie grypy. Zatem określanie sukcesu medycyny jakim jest szczepionka w kategoriach zysku firm farmaceutycznym, jest przekreśleniem dorobku naukowego wielu naukowców – informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.