Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta 2020. Kupujemy więcej przez internet. Tak nas mogą oszukać!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wielu z nas zrobi świąteczne zakupy przez  internet, a część na pewno pójdzie na tradycyjne.
Wielu z nas zrobi świąteczne zakupy przez internet, a część na pewno pójdzie na tradycyjne. Dziennik Łódzki
Cyberprzestępcy tylko czekają na sezon świąteczny i wyprzedażowy. Nie dajmy się oszukać podczas zakupów online. Tym bardziej, że ataki już się zaczynają..., o czym przekonała się pani Aleksandra.

Zobacz wideo: Dyskonty, supermarkety, hipermarkety - czym się różnią?

Historia pani Oli z Kujaw i Pomorza powinna być lekcją dla wszystkich, którzy kupują lub sprzedają przez internet. To świeża sprawa, bo z 23 listopada.

Złożyła reklamację, czeka...

- Wystawiłam na sprzedaż torebkę w portalu OLX - opowiada pani Aleksandra. - Klient zgłosił, że chce ją kupić. I niby przelał za nią pieniądze za pomocą płatności w portalu, ale po otworzeniu linku płatności okazało się, że ktoś dostał dane mojej karty i zrobił dwa przelewy na łączną kwotę prawie 2 tysięcy złotych. Miało to miejsce 23 listopada o godzinie 10.30. Gdy się zorientowałam, od razu zastrzegłam kartę dzwoniąc do banku, złożyłam reklamację. Mam nadzieję, że uda mi się odzyskać te pieniądze.

Polecamy także: Legalna marihuana do kupienia w Bydgoszczy i w Toruniu. Unijny Trybunał uznał, że CBD to nie narkotyk

Oczywiście, zwróciliśmy się do banku, w którym pani Ola ma konto, z prośbą wyjaśnienie sytuacji. Liczymy na pozytywny finał, choć - ze względu na tajemnicę bankową i RODO - nie dowiemy się, co stało się w tym w tym konkretnym przypadku. Jednak ostrzegamy, uważajcie kupując czy sprzedając w internecie!

Paulina Rezmer z OLX: - Nie klikamy w żadne przesłane inną drogą linki do płatności, ostatnio popularne jest oszustwo na linki z whatsapp. Serwis OLX NIGDY nie domaga się płatności za przedmioty, chyba, że ktoś zdecyduje się na zakup z przesyłką za pomocą usługi Przesyłki OLX dostępnej po wyraźnym zaznaczeniu tego przez sprzedającego. Wtedy etykieta generuje się w naszej aplikacji a płatność jest kierowana na konto sprzedającego PO ODBIORZE PRZESYŁKI.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na rynek. 43 proc. placówek handlowych stworzyło od podstaw lub rozbudowało swoją infrastrukturę e-handlu. Również dla wielu klientów zakupy w sklepach internetowych stały się preferowaną opcją zamawiania ubrań, urządzeń elektronicznych, sprzętu AGD, zabawek czy prezentów, ale także produktów codziennej potrzeby.

I chociaż rynek e-commerce dynamicznie rozwijał się przez ostatnie lata, to tegoroczny sezon wyprzedażowy pobije wszelkie rekordy.

Jak kupować bezpiecznie?

Na 27 listopada przypada znany na całym świecie Czarny Piątek (Black Friday), a po nim, 29 listopada, następuje tzw. Cyfrowy Poniedziałek (Cyber Monday), kiedy dużymi zniżkami objęte są przede wszystkim urządzenia elektroniczne. Są to dni wyczekiwane nie tylko przez łowców okazji, ale również cyberprzestępców. Już teraz wiadomo, że tegoroczny sezon zniżek przyniesie znacznie więcej kłopotów, niż poprzedni.

Przez pandemię Covid-19 klienci częściej wybierają zakupy w sklepach internetowych, a dostępność wielu pożądanych produktów może być ograniczona. W rezultacie zarówno klienci, jak i sprzedawcy muszą uważać na oszustów, którzy za pośrednictwem fałszywych e-sklepów oferują produkty w podejrzanie niskich cenach, aby zwabić ofiary, wykraść ich wrażliwe dane i zarobić na popełnionych błędach. Wiele osób będzie płaciło za zakupy w internecie za pomocą kart płatniczych. Przed wybraniem tej metody warto jednak zastanowić się, kto może uzyskać dostęp do danych. Czujność i zdrowy rozsądek to najlepszy sposób na unikanie takiego ryzyka. Specjaliści Fortinet (branża usług bezpieczeństwa teleinformatycznego) przygotowali zestawienie najważniejszych zagrożeń, na które w tym sezonie szczególnie powinni być wyczuleni klienci e-sklepów. internetowych.

Oto powszechne zagrożenia:

* brak zabezpieczeń sieci Wi-Fi - warto dwa razy zastanowić się przed dokonywaniem zakupów online podczas korzystania z publicznej sieci; cyberprzestępcy często włamują się do takich sieci, aby przejąć dane;

* fałszywe sklepy internetowe - w okresie przedświątecznym pojawia się mnóstwo fałszywych e-sklepów, których celem jest wyłudzenie od użytkowników danych kart płatniczych lub informacji osobowych;

* kopiowanie kart płatniczych - złodzieje numerów kart płatniczych (skimmerzy) nie ograniczają swojej aktywności wyłącznie do fizycznych sklepów, ale są obecni również online.

Polecamy także: Black Friday i Cyber Monday - rabaty w sklepach. Odzież, perfumy i sprzęt RTV w okazyjnych cenach [lista - 26.11.2020 r.]

Kradzież danych logowania

Z kolei nowe zagrożenia to m.in. złośliwe oprogramowanie na stronach internetowych, ataki na routery. Ponadto cyberprzestępcy wciąż wykorzystują miliony kont premium na platformach streamingowych. Często są to wykradzione dane do logowania, które następnie sprzedaje się w Dark Webie. Jeśli użytkownik chciałby podarować komuś z rodziny subskrypcję na platformie streamingowej lub sam rejestruje się, aby skorzystać z promocji, powinien pamiętać, aby monitorować zdalną aktywność, na przykład informacje o nieznanych logowaniach. Jeśli zauważy podejrzane zdarzenia, należy natychmiast skontaktować się z dostawcą usługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święta 2020. Kupujemy więcej przez internet. Tak nas mogą oszukać! - Gazeta Pomorska