
Zaprawa murarska z ryżu
Tego wynalazku używano do łączenia cegieł już w starożytnych Chinach. Z połączenia kleistego ryżu i wapna gaszonego powstaje bardzo silna zaprawa murarska, która dodatkowo jest trwała i wodoodporna. Zaprawę tę wykorzystywano powszechnie do budowy domów i świątyń, a nawet użyto jej przy wznoszeniu Wielkiego Muru Chińskiego. Dziś jej zalety odkryto na nowo: stosowana jest m.in. do konserwacji zabytkowych budowli.

Beton, który świeci
W 2015 roku prof. Rubio z uniwersytetu UMSNH w Meksyku ogłosił, że udało mu się opracować beton, który dzięki odpowiednio zmodyfikowanej strukturze wewnętrznej pochłania światło w ciągu dnia, a następnie oddaje je w nocy, emitując poświatę. Pojawiła się nawet nazwa handlowa: Lifcem. Niestety, od tamtej pory o cudownym betonie słuch zaginął, co każe powątpiewać, czy prof. Rubio mówił prawdę.
Opracowany przez chińskich naukowców aerografen to rodzaj aerożelu o ekstremalnie niskiej gęstości. Niezwykle mocny, a zarazem giętki materiał jest ok. siedem i pół raza lżejszy niż powietrze. Nie lewituje jednak, ponieważ puste miejsca w aerografenie wypełniają bąble powietrza. Przewidywane zastosowania aerografenu to m.in. przemysł kosmiczny i lotniczy oraz budownictwo.
Aerografen

Stopy z pamięcią kształtu
Te niezwykłe materiały „zapamiętują” swój kształt – jeśli np. drut ze stopu niklu i tytanu zostanie pogięty, to wystarczy go podgrzać, żeby wrócił do pierwotnego kształtu. Stopy z pamięcią kształtu znalazły szerokie zastosowanie m.in. w medycynie, ale także w budownictwie – powstają z nich np. sprężyny, które same zamykają okna w razie mrozów lub otwierają drzwi ewakuacyjne pod wpływem ciepła pożaru.
Licencja