Świat szykuje się do szczepień przeciwko Covid-19. Pół roku po rozpoczęciu operacji powinniśmy zapomnieć o pandemii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
W wielu krajach trwają już przygotowania do masowych szczepień przeciwko koronawirusowi. Orężem będą szczepionki, które niebawem mają być dopuszczone na rynku.

Świat przygotowuje się do gigantycznej operacji, której skali i trudności ludzkość jeszcze nie widziała. Mowa o szczepieniach przeciwko koronawirusowi, bo szczepionka, a tak naprawdę już kilka specyfików jest w przededniu wejścia na rynek.

Zdaniem wielu specjalistów pół roku po rozpoczęciu masowych szczepień powinniśmy już zapomnieć o pandemii.

Przed krajami mnóstwo problemów nie tylko technicznych, także etycznych. Szczepionki, które będą podawane ludziom, powstały w nieznanym dotychczas tempie. Budzi to obawy wielu naukowców.

Ale przygotowania do szczepień już ruszyły. Gdyby wierzyć hiszpańskiemu premierowi tylko jego kraj i Niemcy, jako jedyni na Starym Kontynencie, mają gotowy plan szczepień.

- Mają one ruszyć w styczniu i odbywać się będą w 13 tysiącach punktów na terenie kraju – zapowiedział premier Pedro Sanchez.

W Niemczech trwa od pewnego czasu debata, jak rozprowadzać szczepionkę. Władze federalne i poszczególnych landów pracują nad planami dostaw i odpowiedniego przechowywania szczepionek. Poszczególne landy mają w sumie utworzyć 60 ośrodków szczepień w całym kraju.

Władze federalne zapłacą za szczepionkę, wojsko pomoże w jej dystrybucji. Powoła się też specjalne zespoły do szczepień pracowników służby zdrowia i mieszkańców takich instytucji jak domy opieki.

Jedna ze szczepionek, która niebawem trafi na rynek, firmy Pfizer, wymaga jednak przechowywania w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza. To przekracza możliwości chłodni używanych przez lekarzy i apteki. I przekracza pojemność zwykłej lodówki. Na dodatek po jej rozmrożeniu powinna być szybko użyta, inaczej staje się bezużyteczna.

Problemem jest też kwestia pierwszeństwa szczepionych. Tym zajmie się rada etyków, akademików i agencja zdrowia publicznego Robert Koch-Institut.

Pierwszym celem operacji jest uniknięcie zgonów lub przyjęć na intensywną terapię przez priorytetowe traktowanie osób, u których ryzyko zakażenia jest wysokie. Kolejnymi osobami na liście są osoby opiekujące się chorymi lub starszymi. Landy muszą podać adresy punktów szczepień, w całych Niemczech ma ich powstać 60.

Bardzo ambitny plan szczepień zapowiedziały także brytyjskie władze. Większość najbardziej podatnych na zakażenie koronawirusem osób mogłaby zostać zaszczepiona jeszcze przed Wielkanocą, zapowiada premier Boris Johnson. Do tej gigantycznej roboty mają być też wykorzystani wojskowi.

Francja mogłaby rozpocząć szczepienia przeciwko COVID-19 już „na początku 2021 roku”, mówił francuski minister zdrowia Olivier Veran. Dodał on, że przygotowania do operacji (tworzenie specjalnych magazynów i ośrodków szczepień) już trwa.

Prof. Elisabeth Bouvet, szefowa Komitetu Technicznego ds. Szczepień, dodaje: Pierwsza faza szczepień nie ma na celu powstrzymania epidemii, ale chodzi o ochronę najbardziej zagrożonych ludzi i pracowników służby zdrowia.

Do operacji szczepień szykuje się też Ameryka, najbardziej dotknięta pandemią, gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już ćwierć miliona. Szczepionkę przeciwko koronawirusowi wykorzystano tam również do celów politycznych. Prezydent Donald Trump zapowiadał jej wykorzystanie jeszcze przed wyborami.

Stąd wytyczne administracji dla władz stanowych, by przygotowały się na szczepionkę na przełomie października i listopada. Wiadomo, że ten termin był nierealny.

Wytyczne wysłano też pod koniec sierpnia do pięciu dużych miast w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie pierwsze szczepienia rozpoczną się jeszcze w grudniu i będą przeprowadzane nie tylko w szpitalach i mobilnych klinikach, ale również w innych miejscach, w których będą możliwości do takich działań.

Z jakim konkretnie orężem idzie świat na ostateczną rozprawę z zarazą? Mamy w tej chwili już trzy niemal gotowe do wykorzystania szczepionki: firmy Pfizer, Moderny oraz AZD1222, opracowanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Ta ostatnia jest nie tylko skuteczna, ale łatwo ją przechowywać i transportować w dowolny zakątek kuli ziemskiej i co niezwykle ważne, jest też najtańsza z tej trójki.

Kosztuje tylko kilkanaście złotych i jest wielokrotnie tańsza od szczepionki firmy Pfizer i od specyfiku Moderny. Ponadto szczepionka AZD1222 nie musi być przechowywana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, można ją więc składować w zwykłej lodówce.

Pierwsi Amerykanie otrzymają szczepionkę przeciwko koronawirusowi już 11 grudnia, co zapowiedział dr Moncef Slaoui, szef rządowego zespołu, który odpowiada za opracowanie szczepionki przeciwko Covid-19. Skorzystają oni prawdopodobnie ze specyfiku firmy Pfizer.

Byłby to początek powrotu normalności w Stanach Zjednoczonych. Uzyskanie odporności stadnej w tym kraju, a tym samym osiągniecie bezpieczeństwa medycznego byłoby, zdaniem Slaouiego, możliwe już w maju przyszłego roku. Do tego czasu szczepieniom musiałoby być poddanych ponad dwie trzecie Amerykanów.

Slaoui jest przekonany, że taki plan jest realny i chwali skuteczność szczepionek opracowanych przez firmy Pfizer i Modernę. W obu wypadkach przekracza ona 90 procent.

Najpierw byliby szczepieni pracownicy służb medycznych, potem mundurowi, następnie ludzie z grup największego ryzyka zakażeń. Ale w połowie roku 2021 można by również rozpocząć szczepienia dzieci, co zapowiada wspomniany specjalista.

Slaoui mówi, że jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona, może zostać wprowadzona do użytku już następnego dnia. - Naszym planem jest umożliwienie wysyłania szczepionek do miejsc szczepień w ciągu 24 godzin od ich zatwierdzenia, więc spodziewam się być może drugiego dnia po zatwierdzeniu 11 lub 12 grudnia - powiedział Slaoui. Dodał on, że w akcję szczepienia włączą się nie tylko służby cywilne, także wojskowe.

Na podstawie aktualnych prognoz firma Pfizer spodziewa się wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionek w tym roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku. Gustave Perna, odpowiedzialny za operacje szczepień w USA mówi, że jest 100 milionów zestawów szczepionek gotowych do użycia, jeśli tylko rozpocznie się ich dystrybucja. Gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział, że jego stan zakupił pięć milionów igieł, 5 milionów strzykawek i 5 milionów wacików nasączonych alkoholem, aby przygotować się do dystrybucji szczepionki. Gubernator nazwał ostatnie przełomy „najwspanialszymi promieniami nadziei, jakie widzieliśmy od początku pandemii”.

Dr Troy Brennan, wiceprezes i dyrektor medyczny CVS Health, powiedział, że jego firma również przygotowuje się do masowego wprowadzenia szczepionek. Chociaż spodziewa się, że CVS będzie dysponować szczepionkami do połowy grudnia, firma koncentruje się na koordynacji z Operacją Warp Speed, aby najpierw dostarczyć je do domów opieki i domów opieki.

Brennan powiedział, że spodziewa się, że sklepy CVS w USA zaczną oferować szczepionki na Covid-19 pod koniec lutego lub na początku marca. Według sondaży chęć poddania się szczepieniu wyraziło 58 proc. respondentów.

Do masowych szczepień szykują się też Chiny, kraj, w którym wszystko się zaczęło pod koniec ubiegłego roku. Świat pamięta jeszcze dramatyczny obraz 11-milionowego miasta Wuhan, w którym niemal w jednym momencie zamarło normalne życie, a w szpitalach i klinikach trwała dramatyczna walka o życie zakażonych.

W tej walce koronawirus był jednak górą, świat nie znał jeszcze tak zjadliwej zarazy. Z czasem udało się Krajowi Środka opanować sytuację, w cieniu nad opracowaniem skutecznej szczepionki pracowały setki naukowców. I taki specyfik, jak zapewnia Pekin, już powstał.

Jest wreszcie Rosja, której władze początkowo bagatelizowały zagrożenie, jakby pandemia nie miała prawa przekroczyć granic tego kraju. Ale i tam zaczęło przybywać zakażeń, rosła liczba ofiar śmiertelnych.

Zaskoczeniem było oznajmienie światu przez Władimira Putina, że rosyjscy naukowcy jako pierwsi opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Zachodni eksperci od razu zwrócili uwagę, że sukces odtrąbiono przedwcześnie, nie przeprowadzając wszystkich koniecznych testów i badań, jakich cywilizowany świat wymaga przy opracowywaniu każdego nowego leku.

Dlatego Zachód serdecznie… odradza rosyjską szczepionkę, która ma być szeroko rozprowadzana w społeczeństwie. I jakby Moskwie było mało sukcesów, ogłoszono powstanie kolejnej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"...Ostatnimi czasy Edyta Górniak włożyła kij w mrowisko wypowiedziami na temat swoich przemyśleń o bieżącej sytuacji pandemicznej. Oczywiście możemy te wypowiedzi analizować wielopłaszczyznowo, jednak hejt, z którym spotkała się jej osoba, doskonale uwypukla narzędzia, których używa się współcześnie w ramach mechanizmów kontroli podaży „odpowiednich” informacji. Żyjemy bowiem w czasach, w których toczona jest wojna informacyjna. Metody w niej wykorzystywane, są zgoła odmienne od tych, których jesteśmy przyzwyczajeni myśleć w kategoriach konfliktów, w których ludność jakiegoś terytorium poddawana jest opresji. Narzędziami w tego rodzaju działaniach o charakterze represywnym, może być zmasowany atak słowny i medialny na osobę, która wyłamuje się z obowiązującego kanonu. Zwłaszcza, kiedy ta osoba jest publiczna – a co za tym idzie – namaszczona przez system do bycia tubą propagandową jedynie słusznej linii interpretacji rzeczywistości. Wówczas dla przykładu należy ją zdyscyplinować. Choćby zmasowanym hejtem kolegów i koleżanek z branży, co nie jest wynikiem żadnej zmowy, lecz spontanicznym działaniem, podyktowanym własnym interesem. ( W końcu mogą przewieźć się na czyjejś popularności, przypomnieć o sobie, zwiększyć zasięgi i co za tym idzie w przyszłości zwiększyć szanse na kontrakty reklamowe 😉 Tu działają tak subtelne mechanizmy kontroli, które zdecydowanie wykraczają poza nasze klasyczne rozumienie rzeczywistości. A o co toczy się wojna? W skrócie – o soczewkę. O jaką soczewkę, dowiecie się już z filmu – bynajmniej nie o kontaktową 😉..."

https://bialczynski.pl/2020/11/18/sebastian-ross-dunczycy-zmusili-rzad-do-wycofania-sie-z-przymusowych-szczepien/

G
Gość

"Sebastian Ross: Duńczycy zmusili rząd do wycofania się z przymusowych szczepień – Anglicy zrobią to samo!"

https://bialczynski.pl/2020/11/18/sebastian-ross-dunczycy-zmusili-rzad-do-wycofania-sie-z-przymusowych-szczepien/

G
Gość

Ja się nie szykuję (no chyba, że zmuszą siłą- na podstawie znowelizowanej ustawy nr 1845, art.36). Raczej większość polskiego społeczeństwa myśli podobnie, także ten "cały świat" to lekka przesada...

G
Gość
26 listopada, 16:46, gość:

ośmielę się zauważyć, że jakby nie lockdowny, to wzrostu zgonów by nie było, ergo pandemii też nie

"...– W tej chwili mamy zapaść służby zdrowia. Można spojrzeć na październikową liczbę zgonów non-Covid. Są to zgony nie związane bezpośrednio z koronawirusem, tylko są to zgony związane z zapaścią służby zdrowia. W mojej opinii zapaść służby zdrowia jest związana z tym, że nadmiarowo próbujemy izolować chorych z dodatnim wynikiem testu PCR. To nie jest równoznaczne z zakażalnością ani chorobą Covid-19. Ze względu na tę nadmiarową izolację, olbrzymie, bardzo kosztochłonne, bardzo pracochłonne, bardzo trudne i niewygodne procedury, nasz system jest niewydolny – wyjaśnił Basiukiewicz. Cały wywiad TUTAJ (od 13 minuty nagrania).

Doktor Basiukiewicz opublikował też apel do rządu RP, w którym postuluje natychmiastową zmianę stosowanej strategii. Niestety, nic nie wskazuje na to, że rządzący mają zamiar wycofać się ze swoich szkodliwych decyzji, które już doprowadziły do podwojenia liczby zgonów w porównaniu do roku ubiegłego. Procedury wdrożone przez rząd ZABIJAJĄ!"

https://wprawo.pl/lekarz-z-oddzialu-covidowego-ujawnia-wiekszosc-pacjentow-nie-ma-covid-wideo/

G
Gość
26 listopada, 16:46, gość:

ośmielę się zauważyć, że jakby nie lockdowny, to wzrostu zgonów by nie było, ergo pandemii też nie

27 listopada, 9:57, Gość:

Piedrolisz przygłupie

Jak nie masz nic konkretnego do powiedzenia to nie mów i nie bluzgaj, twoje miejsce jest raczej pod budką z piwem a nie na takim poważnym forum, gdzie ważą się losy ludzkości...

G
Gość
26 listopada, 16:46, gość:

ośmielę się zauważyć, że jakby nie lockdowny, to wzrostu zgonów by nie było, ergo pandemii też nie

27 listopada, 09:57, Gość:

Piedrolisz przygłupie

29 listopada, 9:55, Gość:

Szykuj tyłek pod szczepionkę koronaidioto 😂

"Dr Basiukiewicz SZCZERZE: taką szczepionką nie zaszczepiłbym własnych dzieci!"

https://stowarzyszenierkw.org/video/dr-basiukiewicz-szczerze-taka-szczepionka-nie-zaszczepilbym-wlasnych-dzieci/

G
Gość
26 listopada, 16:46, gość:

ośmielę się zauważyć, że jakby nie lockdowny, to wzrostu zgonów by nie było, ergo pandemii też nie

27 listopada, 09:57, Gość:

Piedrolisz przygłupie

Szykuj tyłek pod szczepionkę koronaidioto 😂

G
Gość
26 listopada, 16:46, gość:

ośmielę się zauważyć, że jakby nie lockdowny, to wzrostu zgonów by nie było, ergo pandemii też nie

Piedrolisz przygłupie

g
gość

ośmielę się zauważyć, że jakby nie lockdowny, to wzrostu zgonów by nie było, ergo pandemii też nie

Dodaj ogłoszenie