
Niesamowite zdjęcia bydgoszczanina robią furorę we Francji!
"Strażniczka zbóż" i "Kraina ciemności" to zdjęcia autorstwa bydgoszczanina Piotra Górnego, które trafią na międzynarodową wystawę podczas Festiwalu Ptaków i Przyrody we Francji.
Zobacz wideo:
To kolejny sukces 26-letniego mieszkańca bydgoskich Jachcic. Większość jego zdjęć powstaje w Bydgoszczy. Tym razem dwa kadry znalazły się wśród 145 prac, które doceniło jury "Festivalu de l'Oiseau et de la Nature" i wybrało je na tę wyjątkową wystawę. Będzie ona prezentowana 13-22 kwietnia we francuskiej miejscowości Le Crotoy (departament Somma). Nie była to łatwa sztuka, bo do Francji nadesłano blisko 6 tys. zdjęć z całego świata.
"Strażniczka zbóż" - zdjęcie docenione przez francuskie jury powstało w czerwcu 2015 r. Przedstawia pliszkę żółtą wśród kłosów żyta. Fotografia została wykonana w okolicach wału przeciwpowodziowego w Starym Fordonie.

Drugie z docenionych zdjęć, które zostanie zaprezentowane na wystawie we Francji to "Kraina ciemności". Przedstawia wronę siwą. Kadr wykonany został w samym centrum Bydgoszczy niedaleko dworca PKP w kierunku Jachcic . Piotr Górny zrobił je niespełna rok temu na przełomie lutego i marca przez szczelinę w budynku, co dało fajny efekt. Od wrony, która siedzi na jednym z drzew, dzieliło go zaledwie 100-150 metrów.

To zdjęcie autorstwa Piotra Górnego pt. „Skuty lodem świat modraszki” zajęło 2. miejsce w konkursie fotograficznym „Po stronie natury”, zorganizowanym w 2016 r. przez miesięcznik „National Geographic Polska i zostało opublikowane na łamach tego pisma.
Trafiło też do wielu kalendarzy, a w 2018 r. zajęło także 3. miejsce w ogólnopolskim „Wyjątkowym Konkursie Fotograficznym Cyfrowego Polsatu i National Geographic Polska”.
Zdjęcie przedstawia sikorę modrą, czyli modraszkę, zaglądającą pod bryłę lodu. Autor wykonał je w 2015 r. w swoim ogrodzie, blisko miejsca dokarmiania zimowych ptaków śpiewających. Na dworze było wówczas około minus 20 stopni Celsjusza. W zagłębieniu, które pokryło się lodem, powstał otwór. Wewnątrz Piotr Górny umieścił kartonik, który dobrze zabezpieczył folią, a w nim aparat fotograficzny. Aby wykonać to ujęcie, użył krótkiego obiektywu. Potrzebował wyzwalacza migawki podpiętego do sprzętu oraz pilota i cierpliwie czekał. Po blisko godzinie udało mu się sfotografować modraszkę.

Sikora bogatka wyrywająca ziarna słonecznika. To bardzo pospolity gatunek, spotykany praktycznie wszędzie. Bogatki cechuje niezwykła odwaga, i ciekawość, potrafią zakładać gniazda w nietypowych miejscach (skrzynki na listy, rury, wnętrza budynków). Gatunek bez wątpienia synantropijny - przystosowany do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. To ciekawe ujęcie także powstało w Bydgoszczy.