„Studukatówka” Zygmunta III, wybita w Bydgoszczy, sprzedana za 900 tys. dolarów w Nowym Jorku!

Justyna Tota
Justyna Tota
900 000 USD - za taką kwotę 14 stycznia 2022 r. na aukcji w Nowym Jorku została sprzedana donatywa wagi 80 dukatów (282,84gr), wybita w bydgoskiej mennicy stemplem „studukatówki” koronnej Zygmunta III Wazy z 1621 roku.
900 000 USD - za taką kwotę 14 stycznia 2022 r. na aukcji w Nowym Jorku została sprzedana donatywa wagi 80 dukatów (282,84gr), wybita w bydgoskiej mennicy stemplem „studukatówki” koronnej Zygmunta III Wazy z 1621 roku. stackbowers.com
Największa polska złota moneta, czyli „studukatówka” Zygmunta III Wazy, która została wybitna przez bydgoską mennicę w 1621 roku, podczas aukcji numizmatów w Nowym Jorku 14 stycznia 2022 r. osiągnęła kwotę o kilkaset tysięcy wyższą niż zakładano. Monetę sprzedano za 900 tysięcy dolarów!

„Polska piękność”, która została wybita w złocie w 1621 roku w mennicy bydgoskiej, w sobotę (14 stycznia 2022 r.) po północy czasu polskiego była licytowana podczas aukcji numizmatów w Nowym Jorku.

Cena wywoławcza złotej „studukatówki” Zygmunta III Wazy wynosiła 180 tysięcy dolarów i musiała rozpalić ogromne emocje wśród kolekcjonerów na całym świecie, wszak tak duża i rzadka moneta na aukcjach pojawia się średnio raz na ćwierć wieku. Potwierdziła to zaciętość sobotniej licytacji. Relikt osiągnął cenę nie 300 ani nawet nie 600 tysięcy dolarów, jak to wstępnie szacowano, ale został sprzedany za 900 tysięcy dolarów amerykańskich (czyli ponad 3,5 miliona zł).

Więcej o aukcji pisaliśmy tutaj

Miodowo-złota moneta, której krawędzie opalizują pomarańczowymi odcieniami, została wybita w złocie w 1621 roku w mennicy bydgoskiej. Waży 282,84 g, a jej średnica wynosi 69 mm. Ciekawostką jest, że bydgoscy mincerzy użyli stempli studukatówki, a wybili monetę o wadze 80 dukatów (282,84 gr - to prawie 70 gramów mniej niż w przypadku teoretycznej masy studukatówki).

Jak jednak podkreśla Krzysztof Jarzęcki z Pracowni Numizmatyki w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, o celowym oszustwie nie może być mowy.

- Produkcja (monety - przyp. red.) przebiegała pod bacznym okiem władz – wyjaśnia Krzysztof Jarzęcki. - Trochę gorzej dla ludzi, którzy się nią posługiwali, bo przecież nie widnieje na niej nominał. Wprawdzie był to problem nielicznych, bo jedna taka moneta to spory majątek, ale zawsze problem. Pomysłowość ludzka szybko sobie z tym poradziła. Na monetach w polu obok portretu króla wydrapywano cyfry arabskie lub rzymskie oznaczające nominał, żeby przy każdym użyciu jej nie ważyć.

W Bydgoszczy wybito największą i najwartościowszą monetę doby staropolskiej

Jak podkreśla Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, jako bydgoszczanie możemy być naprawdę dumni z faktu, że wybicie takiej monety w 1621 roku zlecono właśnie bydgoskiej mennicy.

- Byle komu nie powierzano takich zleceń, a było wówczas w Rzeczpospolitej ponad 20 czynnych mennic. Smaku całej historii dodaje fakt, że w chwili wybicia tych pięknych monet bydgoska mennica była naprawdę młoda, bo licząca dwadzieścia kilka lat - przypomina Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

- Monety tak wysokich nominałów były rzadko spotykane. Wiemy o istnieniu kilkunastu (14-17) studukatówek - potwierdza Krzysztof Jarzęcki z Pracowni Numizmatyki MOB.

Złota moneta z Zygmuntem III z okazji bitwy pod Chocimiem?

Jak czytamy na stronie Stacks & Bowers Galleries, na której można było śledzić styczniową licytację, największa złota moneta została prawdopodobnie wybita dla upamiętnienia rzekomego zwycięstwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów nad Imperium Osmańskim w bitwie pod Chocimiem w 1621 r. Choć bitwa była daleka od rozstrzygnięcia, był to pierwszy raz, kiedy armia Rzeczypospolitej wstrzymała dalszą ekspansję Turków. Zygmunt III był zagorzałym katolikiem, który prawdopodobnie świętowałby swoją obronę chrześcijaństwa przed wkraczającymi muzułmańskimi wpływami Osmanów w najbardziej uroczysty sposób.

Ten artykuł może Cię zainteresować

***

Prace archeologiczne w Katedrze Bydgoskiej prowadzone są od wielu lat, ale najcenniejsze obiekty zostały odnalezione dopiero wczoraj.- Tuż pod posadzką, nad jedną z krypt znaleźliśmy we wtorek skarb - informuje nas Robert Grochowski, archeolog prowadzący badania w świątyni. - Pochodzi on z połowy XVII wieku. W jego skład wchodzi 700 przedmiotów, złotych monet. Najmłodsza z nich została wybita w 1652 roku. Robert Grochowski przypuszcza, że zbiór zdeponowano po 1652 roku, prawdopodobnie w okresie Potopu Szwedzkiego.- To najcenniejszy skarb odnaleziony w Bydgoszczy - podkreśla Robert Grochowski. - Oprócz niego odnaleźliśmy jeszcze bardzo ciekawe krypty.Znajdują się w nich niezbadane do tej pory pochówki, szczątki są w trumnach drewnianych i jednej ołowianej.Wszystko co zostało wczoraj wydobyte zostania dokładnie opisane i skatalogowane. Skarb prawdopodobnie zostanie przekazany muzeum. pogoda na najbliższe dni (źródło TVN Meteo/X-News):

Niesamowite znalezisko w bydgoskiej farze. Archeolodzy odkry...

400 lat od wybicia polskiej złotej monety, 400 lat od śmierci Samuela Ammana

Należy dodać, że matryce do tej monety zostały wyryte przez Samuela Ammana - uważanego za mistrza grawerowania, dbającego o najmniejszy szczegół, co potwierdza widoczny na polskiej złotej monecie portret Zygmunta III.

Znamienne jest też to, że w 2021 roku minęło 400 lat od wybicia bydgoskiej „studukatówki” koronnej Zygmunta III Wazy. Natomiast w 2022 roku - w marcu - przypada 400. rocznica śmierci Samuela Ammona.

Z Polski do Ameryki

W jaki sposób największa polska złota moneta, która była teraz licytowana w nowojorskim domu aukcyjnym, trafiła do Ameryki? Okazuje się, że moneta znajdowała się w prywatnej kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza, który przez pewien czas mieszkał w Filadelfii i podarował ją Amerykańskiemu Towarzystwu Filozoficznemu, gdy został członkiem tego towarzystwa.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie