
Ze względu na brexit ten rok jest szczególny.
W czerwcu rząd brytyjski ogłosił, że od przyszłego roku wzrosną opłaty za studia dla obywateli krajów Unii Europejskiej, a pożyczka studencka nie będzie już dla nich dostępna.

- Na szczęście zmiana dotyczy roku akademickiego. Zatem maturzyści, którzy rozpoczną studia w styczniu będą mogli skorzystać z pożyczki studenckiej, która pokrywa pełną kwotę czesnego, w całym okresie studiowania. Zmiany nie dotyczą też tegorocznych aplikantów i osób, które już studiują - dodaje Marta Mulik.

Coraz więcej osób bierze też pod uwagę studia w Irlandii.
Szczególnym powodzeniem cieszą się w tu kierunki medyczne, które są na bardzo wysokim, porównywalnym do uczelni brytyjskich, poziomie, a koszty czesnego są zdecydowanie niższe.

- Na studia w Irlandii aplikować można w kilku terminach - do 20 stycznia, do 1 lutego i do 1 maja. W przypadku studiów medycznych nie ma deadline’u, ale najlepiej zrobić to do 20 stycznia - informuje Nikol Tomar z Elab.
O przyjęciu decydują przede wyniki uzyskane na maturze i w szkole średniej, choć np. w przypadku medycyny należy jeszcze zdać egzamin wstępny HPAT.