270 minut to czas, jaki maksymalnie może upłynąć od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru do chwili, gdy pacjent trafi pod opiekę specjalistów. Między innymi na to będą uczulać studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym przy Klinice Neurologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, którzy wystartowali właśnie z kampanią edukacyjną "uDARuj zdrowie".
Udar mózgu to główna przyczyna trwałej niepełnosprawności i czwarta przyczyna zgonów osób dorosłych. - Rocznie w Polsce udar mózgu dotyka 90 tys. osób, z czego zaledwie 15-20 proc. trafia do szpitala przed upływem tych magicznych 270 minut - mówi Adrian Szkudlarek, jeden z pomysłodawców kampanii.
Zobacz koniecznie: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2018. Tak płacą w szpitalach, urzędach, szkołach, na uczelniach [zdjęcia]
Z czego to wynika? - W największym stopniu z naszej niewiedzy - odpowiada Szkudlarek. - Nie znamy objawów, które powinny nas zaniepokoić. Czasem je lekceważymy, a czas reakcji jest tutaj kluczowy. Udzielając choremu fachowej pomocy w czasie tych 270 minut można uchronić go od trwałej niepełnosprawności.
Studenci już nagrali dwa filmy edukacyjne. W najbliższym czasie będą też odwiedzali bydgoskie szkoły podstawowe, by w czasie pogadanek i prelekcji nauczyć dzieci (a w dalszym etapie kampanii także seniorów) czym jest udar mózgu, jakie są jego najważniejsze objawy oraz co należy zrobić, w przypadku ich wystąpienia.
Kampania uzyskała patronat prorektor ds. Collegium Medicum, prof. Grażyny Odrowąż-Sypniewskiej, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy - dr. Jacka Krysia oraz Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu. Kampania jest prowadzona pod opieką kierownika Kliniki Neurologii Collegium Medicum dr. hab. n. med. Grzegorza Kozery.