Potocznie (i błędnie) nazywa się je latającymi kleszczami, ponieważ ich wygląd przypomina te pasożyty, a dodatkowo mają one skrzydła podobne do muszych. Jednak ten owad nie ma nic wspólnego z kleszczami.
Strzyżak jeleni (sarni) to nie kleszcz!
To strzyżak sarni lub strzyżak jelenica (Lipoptena cervi) z rodziny narzępikowatych, rzędu muchówek. Pospolicie występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie. Długość ciała strzyżaka wynosi od 3 do 6 mm. Owad ma szeroką płaską głowę, płaski, tarczkowany owłosiony tułów i odnóża z kolcami.
Te owady nie przenoszą bakterii boreliozy
Ugryzienia strzyżaka mogą być dotkliwe, wywoływać swędzenie i silne alergie, ale te owady nie przenoszą - w odróżnieniu od kleszczy - boreliozy. Strzyżak sarni, kiedy znajdzie żywiciela odrzuca skrzydła i przyczepia się mocno do skóry, dlatego tak trudno jest go zrzucić, czy też odczepić.
Podobnie, jak kleszcz, strzyżak żywi się krwią.
Więcej o strzyżakach w galerii:
Żółty pył na samochodach i w mieszkaniach. Skąd się bierze i...
► To może Cię zainteresować: Netflix zaczął rozsyłać maile do użytkowników o planowanych zmianach w regulaminie, dotyczących współdzielenia kont. W regulaminie istnieje zapis, że z konta Netflix mogą korzystać osoby, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. Jednak wielu użytkowników dzieliło się kontem ze znajomymi lub innymi osobami w zamian za partycypację w opłacaniu konta. Teraz ma się to zmienić. Trzeba będzie zapłacić więcej za udostępnienie konta.
► To może Cię zainteresować: Świadczenia emerytalne i renty najczęściej nie są na tyle wysokie, by móc z nich godnie żyć. Na szczęście, świadczeniobiorcy mogą liczyć na ulgi, dodatki i zasiłki, które pomogą podreperować domowy budżet. Sprawdzamy, na jakie dodatki emerytalno-rentowe mogą liczyć seniorzy i w jakich kwotach są one wypłacane.
