https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż bez radarów

Sławomir Bobbe
Czerwona skoda, postrach piratów drogowych z Bydgoszczy i okolic, zostanie pozbawiona radaru
Czerwona skoda, postrach piratów drogowych z Bydgoszczy i okolic, zostanie pozbawiona radaru Archiwum
Już tylko zgody Senatu i podpisu prezydenta brakuje pod projektem ustawy, która odbiera strażom miejskim i gminnym prawo do korzystania z fotoradarów.

[break]
W Bydgoszczy i w powiecie bydgoskim tylko Straż Miejska z Bydgoszczy korzystała z tego typu sprzętu. Z prostego powodu - Bydgoszcz jest jedyną gminą, w której straż w ogóle istnieje. - Mamy do dyspozycji jeden radar zamontowany w samochodzie i jeden przenośny, który może być obsługiwany z ręki, albo rozstawiany w wybranym miejscu. Dopóki zmiany w przepisach nie wejdą w życie, zamierzamy z nich korzystać - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Niektóre straże gminne, w naszym województwie to na przykład straż w Kęsowie, zrobiły z fotoradaru maszynkę do zasilania budżetu gminy. Według raportu NIK, są straże, gdzie 99 procent interwencji jest tak naprawdę związane z obsługą radaru. To właśnie ten miażdżący dla niektórych straży raport był impulsem do systemowych zmian. - W naszym przypadku - w roku 2014 - nałożyliśmy za przekroczenie prędkości 6908 mandatów (miasto zarobiło na tym ponad 1 milion 130 tysięcy złotych, co stanowi promile w całorocznym budżecie miasta - przyp. red.), a wszystkich mandatów było ponad 17 tysięcy 500. Tyle, że nie każde nasze postępowanie kończyło się wnioskiem mandatowym, tak więc interwencje związane z fotoradarem to jakieś 20 procent całości naszej pracy - podkreśla rzecznik.

Strażnicy mają też dane, które wskazują na to, że jeszcze kilka lat temu notowano średnie przekroczenia prędkości w mieście (a więc przy prędkości 50 km/h) o 34,5 kilometra. Obecnie to już 26,4 kilometra, co wiązać można z przestrzeganiem przepisów i obawą przed radarami.

Kierowcy muszą pamiętać, że radarami dysponuje również policja i Inspekcja Transportu Drogowego, do której trafi sprzęt ze straży miejskich i gminnych po wejściu w życie nowych przepisów.
Fotoradary stacjonarne napotkać można w Solcu Kujawskim, Prądocinie, Stryszku, Łochowie, Trzeciewnicy nieopodal Nakła, Inowrocławiu czy Niewieścinie. Zawsze też można natknąć się na patrol policji z tzw. suszarką, który będzie prowadził pomiar prędkości.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ze stresu i pełnionego przez ciebie stanowiska zna ciebie cała elita mobilnych posiadaczy aut w kujawsko pomorskim i przyjezdnych mobili na CB radio w twojej czerwonej skodzie

Myślę stary ze już powinieneś iść do lamusa i na ryby bo się porostu wypaliłeś i za dużo zrobiłeś krzywdy ludziom swoją pracą

Ilu zabiłeś pracowników w pojazdach własnych aut strzelając foty z punktami to wiesz ty sam naj lepiej

Ciesz się dalej ze swojego zachowania i pokazywania własnej twarzy w gazetach i mediach

Pan Bóg nie rychli wy ale sprawiedliwy rozlicza każdego w odpowiednim momencie

Życzę tobie łysy żeby ten guz nie był złośliwy

Mojego kolegę zżarło w jeden miesiąc a dokładnie w 20 dni a taki był mądry i wyszczekany i pewny siebie

Zdrowia tobie chłopie życzę z całego serca
M
Misiaczek
Łysy DAJESZ! :D
G
Gość
Czas skończyć z bezwzględnością w tej kwestii
Tak samo jak zmieniły się przepisy o :
Nie płaconych mandatach
Będą ściągały US
M
Misztal
Już niedługo... JUż niedługo Panowie od NIC nierobienia pójdziecie w odstawkę!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski