Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk taksówkarzy. UBER zostanie wyłączony? Taksówkarze dogadali się z rządem. Strajk taksówkarzy uderzy w Ubera

js
Strajk taksówkarzy. Uber zostanie wyłączony? Taksówkarze dogadali się z rządem
Strajk taksówkarzy. Uber zostanie wyłączony? Taksówkarze dogadali się z rządem Anatol Chomicz
Uber będzie tymczasowo wyłączony – taksówkarze, strajkujący od wczoraj, dogadali się z rządem. „Aplikacje służące do zamawiania pojazdów” będą zawieszone. Strajk taksówkarzy został przerwany – rozmowy będą jednak kontynuowane. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podkreśla, że udało się nawiązać porozumienie z taksówkarzami.

Strajk taksówkarzy rozpoczął się w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r. Taksówkarze w ramach protestu zablokowali drogi.

Uber będzie wyłączony? Tego chcą taksówkarze!

Taksówkarze kierują wobec rządu konkretne postulaty. Jednym z nich jest tymczasowe wyłączenie aplikacji służących do zamawiania pojazdów, w tym Ubera. Pełna lista postulatów zostanie przedstawiona po kolejnych negocjacjach.

Jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania w Radzie Dialogu Społecznego, na którym omówione zostaną wątpliwości, zastrzeżenia oraz postulaty branży.

Rafał Piotr Jurek, przewodniczący „Solidarności” taksówkarzy: Rada Ministrów ma poruszyć między innymi następujące kwestie: czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów, takich jak Uber, OptiTaxi, Bolt, Number One, Eco Taxi do momentu uregulowania ich funkcjonowania nową ustawą. Mają być też poruszone sprawy utrzymania egzaminów z topografii, wprowadzenia jednej licencji na podmiot gospodarczy oraz egzekucji obowiązującego prawa w zakresie zarobkowego przewozu osób.

Strajk taksówkarzy a prawo. Taksówkarze posuwają się za daleko?

Wyłączenie Ubera wydaje się kontrowersyjnym pomysłem. Jak zauważa dziennikarz RMF24 Krzysztof Berenda, „czasowe wyłączenie” aplikacji takich jak Uber nie ma podstawy prawnej.

Uber do wyłączenia? Przedstawiciele aplikacji są zaskoczeni

Postulat o tymczasowym zablokowaniu aplikacji typu Uber wywołał poruszenie w mediach. Przedstawiciel Bolta wysłał oficjalne stanowisko do Spider’s Web:

Nie rozumiemy, dlaczego w podpisanym 8 kwietnia w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii porozumieniu poruszona została kwestia „możliwości czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów do momentu uregulowania ich funkcjonowania nową ustawą.” Bolt jest legalnie działającą spółką, wpisaną do rejestru przedsiębiorców. Próby ograniczenia działalności legalnie działającej spółki łamią podstawowe prawa wolności gospodarczej zagwarantowanej w Konstytucji RP.

Strajk taksówkarzy – czego chcą taksówkarze?

Taksówkarze mają 3 postulaty. Najbardziej kontrowersyjnym wydaje się zrównanie obowiązków kierowców Ubera (lub innych podobnych aplikacji) i taksówkarzy. Mowa o obowiązku posiadania licencji taksówkarskiej.

Postulaty taksówkarzy:

  1. Obejmuje egzekucję obowiązkowego prawa transportowego, karnego i skarbowego w transporcie zarobkowym.
  2. Zaprzestanie prac nad nowelizowana ustawą, która dopuszcza realizowanie usługi bez licencji taxi.
  3. Uchwalenie nowelizacji ustawy transportowej, która wesprze polskich przedsiębiorców-taksówkarzy.
Przedstawiamy aktualny taryfikator punktów karnych na 2019 r.! Zobacz, ile punktów karnych kosztują poszczególne wykroczenia i przestępstwa.

Punkty karne w 2019 r. Sprawdź taryfikator punktów karnych!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strajk taksówkarzy. UBER zostanie wyłączony? Taksówkarze dogadali się z rządem. Strajk taksówkarzy uderzy w Ubera - Gazeta Pomorska