https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starówka na nowo po staremu

Hanna Walenczykowska
Listopad 1925 rok. Panie sprzedają śledzie
Listopad 1925 rok. Panie sprzedają śledzie NAC
Każde miejsce na Starym Rynku i w jego pobliżu będzie miało swój odrębny charakter, nawiązujący do historycznych funkcji.

Plan rewitalizacji bydgoskiej starówki przewiduje m.in. przebudowę Rybiego Rynku.
[break]
- Projekt zakłada zmianę nawierzchni Rybiego Rynku - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy - budowę odwodnienia, zagospodarowanie przestrzeni zielonej oraz ustawienie na placu elementów małej architektury: ławeczek, stojaków na rowery i lamp oświetleniowych. Pojawią się również drzewa.
Plac, co podkreśla przedstawiciel ZDMiKP, po przebudowie zostanie udostępniony wyłącznie pieszym. Zarząd dróg negocjuje z właścicielem terenu warunki likwidacji istniejącego tam parkingu (powstanie tam deptak). Ponadto Rybi Rynek zostanie wyłożony kwadratowymi kamiennymi płatami o wymiarach 50 na 50 cm. Materiał ma być zróżnicowany pod względem faktury skał. Pojawią się więc różne rodzaje kostki: żółte, szaro-rude, czerwone i szare.

Parking zniknie

- Projekt został przez nas zaakceptowany. Efektowna będzie kamienna róża wiatrów, która znajdzie się w wyeksponowanym miejscu. Podoba nam się też mała architektura, która będzie nawiązywała do dawnej funkcji Rynku - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Tam przecież prosto z beczek sprzedawano ryby. Do nabrzeża przybijały galery i łodzie, a w pobliskich magazynach przechowywano ryby transportowane do Bydgoszczy z Gdańska.
Sławomir Marcysiak dodaje, że poprawi się estetyka placu, sąsiadującego z Rybim Rynkiem.
- Właściciel tego terenu obiecał nam, że do momentu odbudowy spichrzy i ostatecznego zagospodarowania działki, zmieni charakter tego miejsca. Samochody znikną - mówi Sławomir Marcysiak. - Właściciel jest człowiekiem słownym i prawym, więc mam nadzieję, że dotrzyma słowa.

Miejsca z charakterem

Rybi Rynek, i nie tylko on, po przebudowie będzie miał swój specyficzny charakter.
- Szukamy rozwiązań - tłumaczy Marek Iwiński, plastyk miejski. - Na rynku pojawią się beczkosiedziska, będzie też pub.
To - jego zdaniem - niejedyne miejsce, które zmieni swój klimat.
- Kawiarnia „Katarynka” na Starym Rynku będzie miała lodziarnię, pojawią się w niej katarynka, papuga i malowana ręcznie lada
- zdradza Marek Iwiński.
Odrębny charakter będzie miał ogródek „Węgliszka” i kilku innych restauracji. Pojawią się na Starym Rynku np. czarne parasole, jasne stoły z elementami ozdobnymi, wykonanymi z kutego metalu. Będą też kwiaty, lekkie ogrodzenia, ale zabraknie plenerowej sceny.
- Chcielibyśmy, żeby na Rynku była scena kameralna, dostosowana do charakteru otoczenia - podkreśla miejski plastyk. - Restauratorzy skłonni są do zmian, ponieważ wiedzą, że estetyka miejsca wpłynie na wzrost liczby klientów.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
do Marek
Bo tam pownien stac wysoki wiezowiec na miare bydgoskiego City. W Londynie najstarsza dzielnica City nie jest skansenem jak w Toruniu leczy dynamicznym placem budowy nowych drapaczy chmur. Tak tez powinno byc w Bydgoszczy ( oczywiscie na miare jej wielkosci) jezeli chcemy naprawde byc w Europie Zachodniej. Powinien wiec powstac budynek 20 pietrowy albo na biura albo na apartamenty z duzzym podziemnym parkingiem. Hala Targowa moze stac sie np. ekskluzywnym marketem Alma a targ wypedzic gdzies na peryferia bo targi to ruski przezytek.
M
Marlena
Ciekawe : sprzedajemy ekskluzywne działki za byle jakie pieniądze , nie stawiając wymogów architektonicznych i przestrzennych .Jednocześnie wydajemy ogromne sumy aby kupić zdegradowane budynki przemysłowe , które będą kumulować olbrzymie finanse na ich adaptacje do innych niż były przeznaczone celów ( Młyny Rothera ) .Nawet szejkowie z Zatoki Perskiej zawahali by się przy tego rodzaju8 transakcjach .
W
Waldi
Porażające jest to , że w mieście istnieją instytucje ze statutowym obowiązkiem ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego . Okazuje się , że ci ludzie sowicie opłacani przez nas podatników nie wypełniają swoich powinności służbowych. W sytuacji gdy nawet absolwent szkoły budowlanej miałby skrupuły - profesjonaliści na wyścigi popisują się swoją ignorancją i dyletantyzmem . Również Rada Miasta wykazuje daleko posuniętą indolencję. Patologiczne działania zmierzają do zniszczenia tożsamości historycznej Starego Miasta . Komuś na tym bardzo zależy !
M
Marek
Ten pusty plac przy Pl.Kościeleckich kupił Ktoś za marne pieniądze , tak jak Makrum , Ten Ktoś uszczęśliwi starówkę przeszklonym pudłem. Zniszczył zakład , który w najtrudniejszym okresie przynosił zyski . Teraz poprzez budowę biurowca na zysk Stare Miasto. Ten Ktoś obiecywał , że sfinansuje rewitalizację Mostu Staromiejskiego . Wejdzie do panteonu Bydgoszczy wraz z zarządzającymi i konserwatorami , dla których liczą się tylko pieniądze !
s
szweder
Zgoda, że place starówki nie mogą być parkingami. Drugi wielopoziomowy parking to trójkąt Kujawska - Ustronie - Toruńska. Tam już jest parking.
L
Lina
Aby uszanować dorobek kulturowy poprzednich pokoleń trzeba mieć wyobrażnię przestrzenną . Zawód architekta należy do najtrudniejszych. Trzeba mieć zdolności do przedmiotów ścisłych i jednocześnie talent plastyczny . W Bydgoszczy mamy bardzo dużo dobrej architektury z poszczególnych okresów historycznych . Jeżeli ktoś rozminął się z talentem niech uprawia plagiat . Święcicki i inni twórcy bydgoskiej architektury historycznej nie będą z tego powodu się zamartwiać patrząc na miasto z obłoków . Na pewno byliby zażenowani realizacjami nie pasującymi do zabytkowego , interesującego architektonicznie i urbanistycznie miasta.
b
bodzio
Dobrze ze likwiduja nareszcie parkingi na placach Starowki. Jak ktos koniecznie chce jechac tam swoim autem i zanieczyszczac nam wszystkim powietrze niech bedzie zmuszony parkowac na drogich parkingach wielopoziomowych takich jak na Pod Blankami. Poza tym mozna zbudowac by kolejny drogi parking pod pustym placem parkingowym na Pl. Koscieleckich a te obszerna dzialke zabudowac np. stylizowanym na stare kamienice bankiem, mieszkaniami lub biurami do wysokosci 3 pieter. Wtedy zabudowa tej czesci Starowki zagesci sie i zniknie ten niepotrzebny nikomu plac przy Hali Targowej gdzie obecnie hula wiatr.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski