Kolejne zbiory biblioteczne trafiają do sieci. Czytelnicy coraz częściej mogą wertować strony wiekowych dokumentów, gazet i map nie ruszając się z domu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 111655" sub="Czytelników w bibliotekach może być coraz mniej. Wielu z nich może przeglądać stare gazety, mapy i podręczniki na własnym komputerze / Fot. Dariusz Bloch">Największym zbiorem może pochwalić się Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, która działa przy UMK w Toruniu. Wirtualny księgozbiór powstał w 2005 roku. Dziś jego zasoby wzbogacają się rocznie o parę tysięcy pozycji. Kolekcja zawiera cyfrowe kopie cennych zabytków piśmiennictwa, przechowywanych w bibliotekach Torunia i Bydgoszczy - inkunabułów, starodruków, rękopisów, zbiorów ikonograficznych, kartograficznych, druków emigracyjnych oraz dokumentów życia społecznego. Znaleźć można też artykuły, monografie i podręczniki akademickie, wydane lokalnie po 1945 roku oraz opracowania historyczne. Wykorzystywać można jednak tylko publikacje, których wydawcy przekazali bibliotece swoje prawa.
- KPBC zawiera ogółem ponad 26 tysięcy publikacji, z czego 10 tysięcy należy do UKW - mówi rzecznik bydgoskiego uniwersytetu, Tomasz Zieliński. - Publikujemy dzieła o treści naukowej i regionalnej, które pochodzą ze zbiorów własnych, a także Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Współpracujemy z wieloma instytucjami naukowymi i kulturalnymi z całego regionu. Cały czas pozyskujemy prawa autorskie do publikacji.
<!** reklama>Od stycznia na własną stronę biblioteka miejska wrzuciła najstarsze egzemplarze „Dziennika Bydgoskiego”. - Na razie są to gazety z lat 1907-25 - mówi zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Maria Berent. - W ten sposób chcemy chronić najstarsze, rozsypujące się zbiory i jednocześnie ułatwić do nich dostęp czytelnikom. Od stycznia skorzystało z nich ponad 3200 osób.
Placówka ma w planach także udostępnienie w sieci niemieckich gazet, ukazujących się przed wojną. To gratka przede wszystkim dla czytelników interesujących się historią. - Do tej pory oglądanie najstarszych planów miast kojarzyło mi się z wycieczką na Stary Rynek lub kupowaniem albumowych wydawnictw - mówi pan Roman z Fordonu. - Tymczasem wystarczy kilka kliknięć, by wejść na stronę KPBC i zobaczyć, jak wyglądała Bydgoszcz sto lat temu, albo o czym wtedy pisały gazety.
Gdzie szukać?
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa udostępnia swoje zbiory na stronie internetowej: kpbc.umk.pl.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza internetowych czytelników na stronę: www.wimbp.man.bydgoszcz.pl .