Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Standard USB-C. Wkrótce jedyny dostępny na rynku. Także w autach?

Paweł Piątek
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z końcem 2024 producenci elektroniki będę mieli obowiązek wprowadzania na rynek nowych produktów wyłącznie ze złączem w standardzie USB-C. Już dziś większość producentów aut wyposaża swoje pojazdy albo wyłącznie w gniazda w standardzie USB-C lub w gniazda w standardzie USB-C i drugie w standardzie USB. Przeciętny Kowalski musi zatem wyposażyć się w odpowiednie kable lub przejściówki.
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z końcem 2024 producenci elektroniki będę mieli obowiązek wprowadzania na rynek nowych produktów wyłącznie ze złączem w standardzie USB-C. Już dziś większość producentów aut wyposaża swoje pojazdy albo wyłącznie w gniazda w standardzie USB-C lub w gniazda w standardzie USB-C i drugie w standardzie USB. Przeciętny Kowalski musi zatem wyposażyć się w odpowiednie kable lub przejściówki. Mark Horn
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z końcem 2024 producenci elektroniki będę mieli obowiązek wprowadzania na rynek nowych produktów wyłącznie ze złączem w standardzie USB-C. Już dziś większość producentów aut wyposaża swoje pojazdy albo wyłącznie w gniazda w standardzie USB-C lub w gniazda w standardzie USB-C i drugie w standardzie USB. Przeciętny Kowalski musi zatem wyposażyć się w odpowiednie kable lub przejściówki.

Spis treści

Już pod koniec tego roku rozpocznie się unifikacja możliwości ładowania, która w pierwszej kolejności będzie dotyczyła producentów elektroniki. Głównym celem tej decyzji jest ograniczenie e-odpadów i zwiększenie wygody konsumentów poprzez eliminację potrzeby posiadania różnych ładowarek dla różnych urządzeń. Nowe prawo obejmie telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, słuchawki douszne i przenośne urządzenia do nawigacji.

Historia unifikacji

Na przełomie XX i XXI wieku na rynku powiało się wiele nowych urządzeń elektronicznych. Do większości premierowych modeli smartfonów, odtwarzaczy MP3, czy MP4 dołączona była ładowarka, a każdy z kabli pasował tylko do jednego konkretnego urządzenia. Były to czasy, w których producenci posiadali całkowitą wolność w doborze portów USB do swoich urządzeń. Zaczęło to jednak budzić niezadowolenie zarówno wśród użytkowników, jak i ekologów, którzy z trwogą obserwowali rosnące ilości elektrośmieci. Pojawiła się potrzeba unifikacji portów USB.

W 2009 roku Komisja Europejska podjęła pierwsze kroki w kierunku unifikacji, promując jednolity standard ładowania dla telefonów komórkowych. Efektem tych działań był nowy rodzaj wtyczki Micro-USB, który stał się podstawowym standardem dla wielu producentów.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z końcem 2024 producenci elektroniki będę mieli obowiązek wprowadzania na rynek nowych produktów wyłącznie ze złączem
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z końcem 2024 producenci elektroniki będę mieli obowiązek wprowadzania na rynek nowych produktów wyłącznie ze złączem w standardzie USB-C. Już dziś większość producentów aut wyposaża swoje pojazdy albo wyłącznie w gniazda w standardzie USB-C lub w gniazda w standardzie USB-C i drugie w standardzie USB. Przeciętny Kowalski musi zatem wyposażyć się w odpowiednie kable lub przejściówki. eXc

Pięć lat później wprowadzono nowy standard portów USB o nazwie „USB-C”. Ten rewolucyjny port charakteryzował się znacznie większą wygodą użytkowania, szybszym przesyłem danych oraz możliwością odwróconego wtyku, co eliminowało problem zorientowania wtyczki. Stopniowo, producenci elektroniki użytkowej zaczęli przyjmować USB-C jako główny system komunikacji i ładowania urządzeń.

W roku 2020 Komisja Europejska podpisała porozumienie z głównymi producentami telefonów komórkowych, zobowiązując się do wprowadzenia jednolitego standardu dla portu ładowania. Porozumienie to zobowiązało producentów do dostarczenia konsumentom smartfonów zgodnych z portem USB-C. Rok później Komisja Europejska przedstawiła kolejny wniosek w sprawie wspólnej ładowarki. Parlament formalnie zatwierdził je 4 października 2022 roku, dlatego rządy krajów Unii Europejskiej miały dwa lata na wprowadzenie nowych przepisów w życie. Oznacza to, że z końcem 2024 r. wszystkie nowe mobilne urządzenia elektroniczne będą zasilane wyłącznie przez port USB-C.

A co z Micro USB i Lightning w 2025 roku?

Wprowadzenie nowych dyrektyw nie oznacza, że urządzenia obsługujące porty micro USB czy Lightning staną się bezużyteczne. Nadal będzie można kupić kompatybilne z nimi przewody. Co ważne, nowe kable USB-C do USB-C mogą poradzić sobie z przesyłaną mocą aż 100W, zatem można ich używać nawet do zasilania tak "prądożernych" urządzeń jak laptopy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Standard USB-C. Wkrótce jedyny dostępny na rynku. Także w autach? - Motofakty