Sprawdziliśmy, jakie tytuły prasowe prenumerowane są w bydgoskich urzędach i instytucjach

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W większości bydgoskich urzędów i instytucji pracownicy przeglądając gazety, korzystają z wydań papierowych.
W większości bydgoskich urzędów i instytucji pracownicy przeglądając gazety, korzystają z wydań papierowych. Filip Kowalkowski
Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska - takie tytuły najczęściej prenumerują bydgoskie urzędy i instytucje.

W Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy aktualnie do dyspozycji pracowników są „Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna” i „Express Bydgoski”. Wszystkie w wersji papierowej.

- Po zmianie władzy ubyły nam dwa tytuły - mówi Włodzimierz Hilla, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego. - W wykazie ministerstwa wśród gazet, które wolno nam było zamówić, zabrakło „Gazety Wyborczej”. Ubyła nam też „Gazeta Pomorska”, ale to dlatego, że mogliśmy zamówić wyłącznie jeden tytuł lokalny i wybraliśmy „Express Bydgoski”. Wspomniane wcześniej trzy tytuły trafiają do biblioteki sądowej i tam można z nich korzystać. Poza tym, każdy wydział sądowy dostaje „Rzeczpospolitą”. Jest ona potencjalnie dostępna dla wszystkich sędziów i pracowników administracyjnych.

Jaką prasę czyta prokurator?

W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy nic się nie zmieniło. - Szef otrzymuje „Rzeczpospolitą”, „Dziennik Gazetę Prawną”, „Gazetę Wyborczą”, „Express Bydgoski” i „Gazetę Pomorską”. Dodatkowo lokalne dzienniki i „Gazetę Wyborczą” dostaję też ja - mówi Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej. - Z wglądu do gazet papierowych mogą korzystać w razie potrzeby wszyscy pracownicy. W wersji elektronicznej ich nie mamy, bo nie we wszystkich pokojach jest dostęp do Internetu.

W bydgoskiej Delegaturze NIK, podobnie jak przed rokiem, do dyspozycji są „Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna” z dodatkami, „Express Bydgoski”, „Gazeta Pomorska”, „Gazeta Wyborcza” i „Polityka”. - Ponadto prenumerujemy kilka pism specjalistycznych, które są przydatne w naszej pracy. Przykładowo doradca prawny otrzymuje „Monitor Prawniczy” (C.H. Beck) - mówi Barbara Antkiewicz, dyrektor bydgoskiej Delegatury NIK. - Wszystkie tytuły zamawiane są tylko w wersji papierowej. Mamy jednak dostęp do elektronicznych zasobów archiwalnych trzech ogólnopolskich dzienników: „Rzeczpospolitej”, „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Gazety Wyborczej”.

Pracownicy bydgoskiego ratusza w bibliotece urzędu mają po egzemplarzu „Expressu Bydgoskiego”, „Gazety Pomorskiej”, „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.

Prezydent w komputerze

- Jeśli jest taka potrzeba, to artykuły w nich zawarte skanujemy - mówi Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Wspomniane tytuły (bez „Rzeczpospolitej”) oraz dodatkowo „Politykę” i dwumiesięcznik „Wspólnota” ma prezydent Rafał Bruski.

Czyta je w komputerze, podobnie jak większość wiceprezydentów. Jedynie pani Iwona Waszkiewicz otrzymuje gazety w wersji papierowej. W tej formie dostają też „Rzeczpospolitą”, „Dziennik Gazetę Prawną” i „Gazetę Wyborczą” trzy wydziały: Zespół Prawny, Administracji Budowlanej i Zespół Nadzoru Właścicielskiego. Pozostałe mają wspólny komplet na dwa wydziały. Biuro Obsługi Mediów otrzymuje wydania papierowe. Tylko dyrektor Michał Sztybel przegląda prasę w komputerze. Poza tym pracownicy wydziałów dostają też dzienniki związane ze specyfiką ich pracy, np. Wydział Edukacji i Sportu ma do dyspozycji „Przegląd Sportowy”.

Prawie 40 tytułów

Aż 39 rodzajów dzienników i czasopism prenumeruje Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki. Wśród nich są wszystkie lokalne gazety, ale też takie tytuły jak: „Do Rzeczy”, „Nasz Dziennik”, „W sieci”, „Rzeczpospolita”, „Brać Łowiecka” czy „Press”. Zdecydowana większość jest w wersji papierowej. - Wszyscy zainteresowani pracownicy mają dostęp do prenumerowanych gazet. Są one dostarczane bezpośrednio do sekretariatów i biur - twierdzi Jarosław Jakubowski, doradca wojewody. - W 2016 r. zrezygnowaliśmy jedynie z pięciu tytułów. Były to „Newsweek Polska”, „Polityka”, „Wprost”, „Wiadomości Melioracyjne i Łąkarskie” oraz magazyn „Thinktank”.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kooler
Prokurator, Sędzia i Urzędnik niech sobie idą do kiosku i kupią za swoje te gazety. Kolejne marnotrawienie publicznych pieniędzy!!!
Dodaj ogłoszenie