Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa tzw. Nowomazowieckiej w Bydgoszczy. Wspólny głos społeczników przeciwko wyburzeniu kamienicy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Społecznicy opowiadają się za budową Nowomazowieckiej, ale bez skrzyżowania z ul. Gdańską i konieczności wyburzenia kamienicy.
Społecznicy opowiadają się za budową Nowomazowieckiej, ale bez skrzyżowania z ul. Gdańską i konieczności wyburzenia kamienicy. JW
W piątek (28 lipca) Bydgoski Ruch Miejski po raz szósty zorganizował społeczny spacer badawczy. Spotkanie rozpoczęło się od konferencji prasowej, na której bydgoskie stowarzyszenia wspólnie opowiedziały się przeciwko wyburzeniu kamienicy przy ul. Gdańskiej 73 i pomyśle budowy tzw. ul. Nowomazowieckiej.

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy w lipcu przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Świętojańska”. Plan ma obejmować teren ograniczony od północy ulicami Bocianowo, Pomorską i Chocimską, od wschodu ul. Gdańską, od południa zapleczami nieruchomości położonych przy ul. Cieszkowskiego 1-17 i ul. Kwiatową, a od zachodu ul. Sienkiewicza.

Najwięcej emocji budzi kwestia utworzenia ul. Nowomazowieckiej, czyli przedłużenia Mazowieckiej do ul. Gdańskiej i utworzenie kolejnego skrzyżowania, prawdopodobnie z sygnalizacją świetlną. Aktywiści zwracają uwagę, że miasto zapowiadało wyprowadzanie ruchu z centrum, a to rozwiązanie temu przeczy.

– Sprzeciwiamy się budowie tej drogi, bo wiąże się ona z wyburzeniem kamienicy przy ul. Gdańskiej 73. Kamienicy, która jest integralną częścią pierzei ul. Gdańskiej. To bardzo ważna ulica dla Bydgoszczy. Jej ciągłość, harmonia oraz ład przestrzenny są bardzo istotne i należy ich chronić – powiedział Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący Bydgoskiego Ruchu Miejskiego.

Społecznicy proponują, aby wybudować Nowomazowiecką, ale jako sięgacz, który kończyłyby się na tyłach kamienic, bez konieczności ich wyburzenia. Mógłby powstać tam dogodny przejazd dla rowerzystów i chodnik dla pieszych. Podobne stanowisko ma stowarzyszenie Bydgoszcz G10, które jakiś czas temu zaprezentowało wizualizacje kamienicy z nową lub historyczną nadbudową.

Gorzej dla klimatu

Marzena Błaszczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia MODrzew zwróciła uwagę, że planowana ulica wiązałaby się też z koniecznością wycinki drzew przy ul. Gdańskiej oraz szkole muzycznej w głębi kwartału. – Uwielbiamy zachwycać się tym jak Bydgoszcz wygląda na starych pocztówkach, jak pięknie tutaj było, a mamy wrażenie, że robimy wszystko, żeby nie było pięknie – stwierdziła.

Wycinanie zieleni oraz kierowanie ruchu samochodowego do ścisłego centrum Bydgoszczy pogorszy tylko sytuację jakości powietrza w naszym mieście i przyczyni się do zwiększenia smogu komunikacyjnego w Bydgoszczy – uważa Kamila Gawronska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

– Nasze stowarzyszenie zajmuje się walką o ocalenie cennego dziedzictwa kulturalnego stworzonego przez ostatnie 80 powojennych lat. Dlatego niezmiernie smuci nas to, że nawet architektura o wiele, wiele starsza, jest w dalszym stopniu zagrożona – stwierdził Jan Trojan, przewodniczący Stowarzyszenie Ochrony Architektury Powojennej w Bydgoszczy.

– Miasto jest dla mieszkańców i ma służyć mieszkaniu w mieście, a nie dla deweloperów i biznesu. To klasyczny przykład inwestycji, który służy przede wszystkim deweloperom – uważa Grzegorz Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców ulicy Augusta Cieszkowskiego. Jego zdaniem propozycja utworzenia skrzyżowania nie jest rozwiązaniem problemu komunikacyjnego w Śródmieściu, ale jego stworzeniem.

– Deweloperzy planują tutaj wybudowanie kilkuset mieszkań, co oznacza zagęszczenie kwartału, ponad 1 tys., może 1,5 tys. nowych mieszkańców i miejsca do garażowania samochodów. Jako mieszkańcy jesteśmy przekonani, że to fatalny kierunek i mamy nadzieję, że Rada Miasta odkręci ten jeden z najbardziej nieszczęśliwych pomysłów, który zmieni charakter tego miejsca – dodał.

Zabierz głos

W spacerze, który prowadził m.in. przez ulicę Cieszkowskiego i Pomorską, wzięło udział około 50 osób. Uczestnicy w jego trakcie odwiedzili zielony teren, przez który w przyszłości ma przebiegać nowoprojektowana ulica. Aktywiści zachęcali, aby wszyscy przeciwnicy proponowanych rozwiązań dotyczących nowego skrzyżowania przy ul. Gdańskiej składali do miasta wnioski.

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu „Śródmieście-Świętojańska” został przyjęty na czerwcowej sesji Rady Miasta – poparło go 23 radnych. Wnioski do projektu można składać w sposób tradycyjny, w siedzibie MPU przy ul. Grudziądzkiej, a także za pośrednictwem platformy Voxly do 11 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera