Rywalizacja toczyć się będzie w 14 obowiązkowych dyscyplinach i siedmiu dodatkowych, które wybrał gospodarz. Zawody rozgrywane będą na 38 obiektach zlokalizowanych w Tajpej i sąsiednich miastach (do dyspozycji będzie także 35 obiektów treningowych). Do zdobycia będzie 275 kompletów medali.
Akademicka reprezentacja Polski wystartuje w 14 dyscyplinach. Polaków zabraknie w siatkówce, piłce nożnej, piłce wodnej, gimnastyce artystycznej, baseballu, wrotkarstwie, wushu i bilardzie, który będzie dodatkową dyscypliną pokazową.
Najliczniejszą, bo ponad 50-osobową reprezentację, Polacy wystawią w lekkoatletyce. W Tajpej wystartuje kilkunastu polskich medalistów z uniwersjady, która w 2015 roku odbyła się w koreańskim Gwangju. Filarem ekipy będzie Paweł Fajdek, który w konkursie rzutu młotem zamierza wygrać po raz czwarty z rzędu. Wśród gwiazd zobaczymy m.in. także Roberta Soberę, Konrada Bukowieckiego, Rafała Omelko, Justynę Święty, Malwinę Kopron i Joannę Fiodorow.
Pierwszy raz od kilku uniwersjad reprezentacja Polski wystawi pełną obsadę we wszystkich konkurencjach szermierczych. Na sukcesy biało-czerwoni liczą zwłaszcza w zmaganiach drużynowych, które na poprzedniej uniwersjadzie skończyły się pechowo, bo trzema miejscami tuż za podium. W składzie jest m.in. Marta Puda, która w Gwangju wywalczyła dla Polski jedyny medal na planszach szermierczych (brąz w szabli).
Rekordowo liczną, bo ponad 20-osobową ekipę, wystawią pływacy, wśród których są m.in. uczestnicy niedawnych Mistrzostw Świata. Po raz drugi Polacy wystąpią również w konkurencjach długodystansowych na otwartych wodach. Liderami ekipy i kandydatami do medali będą Tomasz Polewka i Filip Wypych.
Ze względu na Mistrzostwa Świata okrojona została reprezentacja w judo, której liderką będzie Arleta Podolak. Szansę na pokazanie się dostaną m.in. medalistki niedawnych Akademickich Mistrzostw Europy: Anna Załęczna, Urszula Hofman i Paula Kułaga.
13-osobową ekipę taekwondo olimpijskiego tworzą przede wszystkim zawodniczki i zawodnicy AZS Poznań i AZS AWF Warszawa. Najwyżej w światowym rankingu są Aleksandry – Kowalczuk i Krzemieniecka. To one będą naszymi kandydatkami do walki o pierwsze w historii polskie podium w tej dyscyplinie.
Jedynym przedstawicielem polskich gier zespołowych w Tajpej będą koszykarki. Drużyna prowadzona przez trenera pierwszej reprezentacji Teodora Mołłowa będzie w połowie reprezentacją młodzieżową ze względu na obniżony w tej dyscyplinie limit wieku do 25 lat. Polki zagrają w grupie z Amerykankami, Czeszkami i reprezentacją Ugandy. Ich zadanie to wyjście z grupy do ćwierćfinału.
Kilkuosobowe ekipy Polacy wystawią w tenisie stołowym, badmintonie, łucznictwie, tenisie, podnoszeniu ciężarów, golfie, gimnastyce sportowej i skokach do wody.
Zawody w Tajpej to druga tegoroczna uniwersjada. Na przełomie stycznia i lutego w Ałmatach odbyła się 28. zimowa edycja tej imprezy, podczas której Polacy zdobyli 12 medali, w tym pięć złotych. W 58-letniej historii polskich występów w uniwersjadach biało-czerwoni wywalczyli 171 medali w zawodach zimowych i 317 medali w letnich. Oznacza to, że tylko 12 krążków brakuje nam do uniwersjadowego medalu numer 500.
Jest bardzo prawdopodobne, że reprezentanci Polski przekroczą tę granicę właśnie w Tajpej. Na poprzedniej uniwersjadzie w Gwangju Polacy stawali na podium 18 razy. Na rekordowej uniwersjadzie w Kazaniu (2013) medali było aż 30.
Pochodzący z blisko 100 klubów i 80 uczelni Polacy udadzą się do Tajpej w kilku grupach. Największa wyruszy w poniedziałek, 14 sierpnia. Wtedy też w Warszawie odbędzie się uroczystość ślubowania i pożegnania akademickiej reprezentacji Polski. Wyjazd na uniwersjadę jest finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównym sponsorem akademickiej reprezentacji Polski jest PKN ORLEN.
#TOPSportowy24- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU