Motywy jednej z najsłynniejszych powieści Victora Hugo doczekały się już niezliczonej liczby adaptacji. Były filmy, animacje, musicale. Wkrótce w Bydgoszczy zobaczymy realizację koncertową.
<!** Image 2 align=right alt="Image 158433" >Polska wersja tej historii okazała się niezwykłym sukcesem. Finał każdego przedstawienia zbiera owacje na stojąco. Musical opracowany przez Francuzów, którego premiera odbyła się w 1998 roku, bił rekordy popularności. W roli głównej tytułowego dzwonnika Quasimodo wystąpił wokalista Garou. Jego singel „Belle” był nawet nominowany do tytułu Piosenki Wieku. Z kolei jej angielski przekład „Vivre (Life for the One I love)” śpiewany przez znakomitą Celine Dion przez kilka miesięcy utrzymywał się na czołowych miejscach europejskich list przebojów. Polakom w pamięć zapadł w szczególności wspólny występ Garou, Piotra Cugowskiego i Roberta Janowskiego, którzy spotkali się na jednej scenie podczas festiwalu w Sopocie w 2002 roku. To stało się inspiracją dla polskich twórców, by przenieść musical na nasze krajowe estrady.
„Notre-Dame” to historia szpetnego, porzuconego przez rodziców dzwonnika o imieniu Quasimodo, którym opiekuje się Klaudiusz Frollo, archidiakon katedry Marii Panny w Paryżu. Duchowny zabrania podopiecznemu opuszczania murów katedry, chłopak jednak wciąż marzy o tym, by móc żyć wśród ludzi. Pewnego dnia podczas dorocznego święta błaznów Quasimodowi udaje się uciec i wejść w tłum bawiących się paryżan.
<!** Image 3 align=right alt="Image 158433" >Gdy dzwonnik spotyka na Rynku tańczącą Cygankę Esmeraldę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. O względy Esmeraldy walczy jednak przystojny Febus i... archidiakon Frollo.
W polskiej wersji musicalu usłyszymy utalentowanych polskich wokalistów. Scenografia i wyszukane kostiumy przeniosą widzów w atmosferę XV-wiecznej Francji. W rolach głównych zobaczymy Marcina Kołaczkowskiego (Quasimodo), Edytę Krzemień (Esmeralda), Michała Rudasia (Gringorie), Janusza Krucińskiego (Febus), Pawła Tucholskiego (Frollo), Patricię Kazadi (Fleur-de-lys) oraz inowrocławianina Marcina Mrozińskiego (Clopin).
Warto wiedzieć
- Spektakl wystawiony zostanie 14 listopada, w hali „Łuczniczka”. Bilety w cenie 120, 80 lub 60 zł są do nabycia w hali „Łuczniczka”, salonach Empik, Music Shop, B. P. Glob Travel, hotelu „Kuźnia”, sieci Media Markt, Saturn i Ruch.
<!** reklama>