Najwięcej głosów w najnowszym sondażu uzyskała Zjednoczona Prawica, wobec której poparcie deklaruje 37,1 proc. ankietowanych. W porównaniu z poprzednim sondażem to spadek o 0,7 pkt proc.
Drugie miejsce na podium przypadło Koalicji Obywatelskiej, która może liczyć na 25,5 proc. głosów. Tu wzrost o 0,6 pkt proc.
Na podium powraca Polska 2050 Szymona Hołowni. Zagłosowałoby na nią 10,2 proc. ankietowanych.
W sejmie znalazłyby się jeszcze Lewica (8,3 proc.) i PSL (5 proc.). Progu wyborczego, według dzisiejszego zestawienia, nie przekroczyłaby Konfederacja, na którą wskazało 4 proc. respondentów.
Niemal co dziesiąty (9,7 proc.) ankietowany nie wie, na kogo by chciał zagłosować.
54,5 proc. ankietowanych deklaruje chęć wzięcia udziału w wyborach. Jeszcze w maju deklarację taką składało 51,3 proc. Polaków.
Co, jeśli Polska 2050 połączy siły z PSL-em?
W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przyjęto również inną konfigurację - że Polska 2050 Szymona Hołowni połączy siły z Koalicją Polską - PSL. Jak wpłynęłoby to na wyniki poszczególnych partii?
W takim zestawieniu wciąż na największe poparcie mógłby liczyć PiS (36,8 proc.). Praktycznie nie zmieniłby się też wynik Koalicji Obywatelskiej, która odnotowała wynik na poziomie 25,1 proc. głosów.
Podium zamknąłby sojusz partii Szymona Hołowni i ludowców. Poszczególne ugrupowania nieco zyskałyby na takim połączeniu, na ich wspólną listę zagłosowałoby 16,6 proc. ankietowanych.
W takim wariancie do parlamentu dostałaby się także Lewica (7,7 proc.). Wciąż pod progiem wyborczym znajdowałaby się Konfederacja, na którą chce zagłosować 4 proc. Polaków.
Badania wykonano na grupie 1000 osób, metodą CAWI, czyli ankietą elektroniczną, 6 i 7 czerwca.
