Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog znów zagląda nam w oczy i dusi, ale prognozy dla Kujaw i Pomorza są optymistyczne

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ta instalacja ustawiona w Bydgoszczy miała nam uświadomić jak bardzo wyziewy z kominów zatruwają nam płuca.
Ta instalacja ustawiona w Bydgoszczy miała nam uświadomić jak bardzo wyziewy z kominów zatruwają nam płuca. Tomasz Czachorowski
W środowy poranek na mapie naszego regionu na czerwono palił się tylko jeden punkt – we Włocławku. To oznacza złą jakość powietrza. 6 lutego poinformowano o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla mieszkańców Grudziądza.

W komunikatach chodzi o przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM 10, który jest głównym składnikiem smogu. W przypadku Grudziądza – jak wyliczył Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy – zagrożonych były dokładnie 92 tysiące 552 osoby, czyli cała populacja tego miasta.

Rozwianie gęstej chmury zanieczyszczeń, które pochodziły ze wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego, utrudniały warunki meteorologiczne: wysokie ciśnienie powietrza, brak wiatru i opadów.

Komunikaty mówią o wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego. Tłumacząc na bardziej zrozumiały język, chodzi o większe niż zwykle palenie w zwykłych piecach, często jeszcze kopciuchach, aby ogrzać się w mroźną noc i poranek, gdy temperatura spadła do ok. minus 8 stopni.

Tak niską temperaturę prognozuje się również dla Kujaw i Pomorza na najbliższą noc - ze środy na czwartek, ale jak się wydaje to już ostatni (w najbliższych dwóch tygodniach) akord mroźnej zimy.

Ma być lepiej

Noc z czwartku na piątek nie będzie już tak mroźna – prognozuje się minus 3 stopnie, a na następną noc tylko zero. Kolejne noce będą już na lekkim plusie.

Nieco też wzrośnie siła wiatru – ze słabego do umiarkowanego, generalnie z kierunku zachodniego.

W piątek przed południem i w południe w regionie ma spaść słaby śnieg ze śniegiem. Podobnie padać będzie w nocy z soboty na niedzielę i wcześnie rano.

Wysokie ciśnienie zostanie z nami

„W grze” pozostaje jednak jeden poważny czynnik sprzyjający utrzymywaniu się smogu – to wysokie ciśnienie atmosferyczne.

- Po przejściu frontu atmosferycznego w najbliższy weekend ciśnienie wzrośnie do 1028 hektopaskali, zaś w okolicach następnego weekendu osiągnie nawet 1040. Zimą jest to normalne zjawisko, w przeciwieństwie do lata – wyjaśnia nam bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Opisuje też, w jaki sposób tak wysokie ciśnienie wpływa na dym ulatniający się z domowych kominów: - Obrazowo mówiąc jest to powietrzna prasa. Powietrze napierające z góry ściska przyziemną warstwę i przez to kumuluje zanieczyszczenia. Jeśli to zjawisko trwał kilka czy wiele dni, nie pojawia się wiatr ani deszcz, wtedy problem, co oczywiste, nasila się.

To też może Cię zainteresować

Nasila się zwłaszcza w starej, zwartej zabudowie miejskiej. Gryzący w oczy i duszący nas dym snuje się i zalega między wysokimi ścianami domów. Wykrywają to czujniki zamontowane w naszych miastach, a wyniki pomiarów można śledzić za pomocą lokalnych aplikacji smogowych na telefony komórkowe lub na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: powietrze.gios.gov.pl/pjp/curren

Sztuczne płuca zrobiły się niemal czarne

Jak bardzo zanieczyszczone bywa powietrze np. w centrum Bydgoszczy mogliśmy się przekonać rok temu dzięki instalacji ustawionej w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”.

To powiększony model płuc człowieka wykonany z białego, przepuszczającego powietrze materiału. Przepływ powietrza wymuszały ustawione za „płucami” wentylatory. Pod dwóch tygodniach materiał przyjął ciemnoszarą barwę, niemal czarną. Podobnie zanieczyszczenia osadzają się na naszych płucach. Najbardziej w okresie grzewczym, ale także gdy temperatura znacząco wzrasta, bo przecież wciąż zmagamy się się ogromnym natężeniem ruchu pojazdów spalinowych w naszych miastach.

Rady dla wszystkich

Przypomnijmy – według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska z powodu smogu co roku umiera średnio 45 tys. Polaków.

Gdy w powietrzu pojawia się smog, na baczności powinny się mieć osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza jego niewydolności i choroby wieńcowej), osoby z chorobami układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), ludzie starsi, kobiety w ciąży oraz małe dzieci, wreszcie chorujący na nowotwory i ozdrowieńcy. Cierpiący z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, bóle w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

To też może Cię zainteresować

Osoby cierpiące z powodu chorób układu oddechowego mogą odczuwać nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Rada dla wszystkich jest taka: unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, nie wietrz pomieszczeń, nie zwiększaj zanieczyszczenia powietrza, np. nie pal w kominku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Smog znów zagląda nam w oczy i dusi, ale prognozy dla Kujaw i Pomorza są optymistyczne - Gazeta Pomorska