Szóstoklasiści z powiatu nakielskiego najgorzej w województwie wypadli na sprawdzianie na koniec szkoły. Średnia gminy Nakło jest jeszcze niższa do powiatowej.
Maksymalnie szóstoklasista mógł zdobyć 40 punktów. Średnia w kraju wyniosła 25,27, w województwie 24,94, w powiecie 23,13, a w gminie Nakło 22,96.
- Nie podam naszego wyniku, bo nie chcę, by służył on tworzeniu rankingu szkół. Nie w tym celu uczniowie piszą sprawdzian. Jego wyniki mają ich informować, jak są przygotowani do dalszej nauki, a nauczycieli, co poprawić w pracy, aby były one lepsze - mówi Jolanta Pasieka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Nakle.
Wynik szóstoklasistów „trójki” jest lepszy niż w województwie, jeden uczeń uzyskał 40 punktów, kilku 38, a kilkunastu ponad 30.
- To jest wspólne osiągnięcie naszych uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy z nami współpracują. Wyniki poprzednich testów różnią się w granicach jednego punktu. Za każdym razem analizujemy je, planując prace z uczniami mającymi trudności w nauce i ze szczególnie uzdolnionymi - dodaje Jolanta Pasieka.
Gorzej niż przed rokiem wypadli uczniowie SP nr 2 w Nakle.
- Spodziewaliśmy się tego, bo każdy rocznik jest inny i wiemy, na co stać uczniów. Mamy też jednak powód do zadowolenia, bo wynik szóstoklasistów z orzeczeniami o niesprawności jest lepszy od przeciętnej gminy - mówi Aleksandra Kwasigroch, zastępca dyrektora „dwójki”.
O tym, że szósta klasa szóstej klasie nie jest równa, przekonuje wynik Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy. Przed dwoma laty był on wyższy niż w województwie, rok temu znacznie gorszy.
- A teraz jest porównywalny z wojewódzkim. Cieszy nas, że uczniowie dobrze poradzili sobie z czytaniem ze zrozumieniem i wykorzystywaniem wiedzy w praktyce - mówi dyrektorka Katarzyna Mikołajczak.
Wynik na poziomie gminy uzyskali też uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce.
- Test był trudny i obawialiśmy się wyników, bo wiedzieliśmy, jaki poziom reprezentują w tym roku nasi uczniowie. Nie było jednak ani ocen rażąco niskich, podobnie jak i wysokich - informuje dyrektorka Bernadeta Tadych-Manuszewska.
Dobrze wypadli szóstoklasiści ze Ślesina.
- Wynik jest lepszy od średniej powiatu, bo wynosi 24,42. Czy to jednak naprawdę świadczy o poziomie pracy nauczycieli? W dużej mierze wynik zależy od tego, jakich w danym roku mamy uczniów. Już przed sprawdzianem wiemy, czego mamy się spodziewać i dlatego, uprzedzając, martwię się o gimnazjalistów - mówi Paweł Mistrzak, dyrektor Zespołu Szkół w Ślesinie.
Średnie sprawdzianu
Województwo - 24,94
Powiat - 23,13
Gmina Nakło - 22,96