Spis treści
Święta wielkanocne – ile trwa zakaz handlu?
Po Wielkim Piątku, czyli ostatnim dniu, w którym sklepy pracują w standardowych lub wydłużonych godzinach, zrobienie zakupów będzie nieco trudniejsze. Ostatnią okazją na wizytę w supermarkecie czy galerii handlowej będzie Wielka Sobota, lecz należy pamiętać, że tego dnia po godzinie 14:00 obowiązuje zakaz handlu, który potrwa aż 11 kwietnia (wtorek). Co zatem z zakupami w Niedzielę Wielkanocną?
Niedziela Wielkanocna – gdzie pójdziemy na zakupy?
W Wielkanoc (9 kwietnia), tak samo jak w przypadku niedziel niehandlowych oraz innych świąt, obowiązuje zakaz handlu. Tego dnia nie zrobimy zakupów w Biedronce, Lidlu, Stokrotce, Kauflandzie czy pozostałych supermarketach oraz galeriach handlowych.
Niedziela Wielkanocna to dzień, w którym zamknięte będą wszystkie urzędy, a w tym także placówki Poczty Polskiej. Jak informuje spółka, „w dniach świątecznych tj. w Wielkanoc (09.04) oraz Poniedziałek Wielkanocny (10.04) cała sieć placówek pocztowych pozostaje nieczynna. Wznowienie pracy nastąpi 11 kwietnia br. zgodnie ze standardowym czasem pracy dla dnia roboczego”.
Do sklepów otwartych w Wielkanoc zaliczają się natomiast wszystkie punkty, w których za ladą stanie właściciel. Mogą to być zatem sklepiki osiedlowe lub franczyzowe takie jak Żabka, Lewiatan lub Carrefour Express.
Większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż osobiście i na własny rachunek – informuje sieć Żabka.
Zakazem handlu w niedziele i święta nie są objęte także:
- apteki,
- kawiarnie,
- kwiaciarnie,
- piekarnie,
- lodziarnie,
- sklepy na lotniskach,
- placówki pocztowe,
- sklepy z dewocjonaliami,
- sklepy z pamiątkami,
- salony prasowe,
- stacje paliw.
Tego dnia mogą być czynne niektóre bary, pizzerie oraz kebaby. Wybierając się na zakupy w Wielkanoc, należy jednak pamiętać, że godziny otwarcia sklepów nieobjętych zakazem handlu często różnią się od tych standardowych poza okresem świątecznym.
Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1000 do 1000 tys. złotych. W skrajnych przypadkach uporczywego naruszania przepisów sąd może nałożyć karę ograniczenia wolności.
