Decyzja o zamknięciu sklepów w niedzielę to decyzja polityczna. Janusz Śniadek z Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący podkomisji ds. rynku pracy potwierdził radiu TOK FM, że zakaz handlu w niedziele zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2018 roku. Jednak nie w takim kształcie jak chciała tego Solidarność, która postulowała, aby zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele, dopuszczając tylko nieliczne wyjątki związane z okresem świątecznym.
Odrzucony został też pomysł, aby zamiast wolnych niedziel wprowadzić ograniczenie godzinowe np. do godz.14. Ostatecznie rząd zdecydował na rozwiązanie kompromisowe między interesami pracowników, a pracodawców. Czy się sprawdzi?
- Handel w dwie niedziele w miesiącu? To pomysł co najmniej nieudany - powiedział w RMF FM abp Stanisław Gądecki. Myślę, że takie szatkowanie tego czasu niedzielnego to pomysł nieudany, co najmniej nieudany - tak skomentował projekt PiS ws. częściowego zakazu handlu w niedziele abp Stanisław Gądecki. Partia rządząca planuje ograniczyć możliwość otwierania sklepów do dwóch niedziel w miesiącu.
- Jeśli idzie obawy handlowców czy kupców, to faktycznie ludzie mają tylko tyle pieniędzy, ile mają i jeżeli nie wydadzą ich w niedzielę, to wydadzą w innym dniu - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Janusz Śniadek zapowiedział w rozmowie z radiem TOK FM, że zdecydowano o wprowadzeniu częściowego zakazu handlu w niedziele od 1 stycznia 2018. Wolna będzie co druga niedziela w miesiącu. Sklepy będą wtedy zamknięte. Zagorzałym przeciwnikiem wprowadzenia ograniczeń jest Polska Rada Centrów Handlowych, która apelowała o zaprzestanie prac nad ustawą.
Przygotowała szczegółowe analizy na temat sytuacji branży w krajach po wprowadzeniu zakazów i tych, które z nich zrezygnowały. „Przykłady krajów, w których nastąpiła deregulacja zakazu handlu w niedziele, pokazują, że zniesienie zakazu handlu w niedziele spowodowało zwiększenie zatrudnienia w handlu i rozwój przedsiębiorczości w tych krajach" Z kolei ograniczenie handlu w niedziele gorąco popiera Kościół Katolicki.
Metropolita Katowicki Wiktor Skworc wielokrotnie zaznaczał, że takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na polskie rodziny. Podczas pielgrzymki mężczyzn w Piekarach Śląskich zwrócił się od obecnego tam prezydenta RP Andrzeja Dudy przypominając, że wolną od handlu niedzielę mają: Austria, Grecja, Belgia, Francja, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania.
- Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej - podkreślił hierarcha.
Wyniki jednego z ostatnich badań CBOS pokazują, że 61 proc. Polaków jest za ograniczeniem handlu, ale 46 proc. z nich jednocześnie robi w niedziele zakupy. Z kolei badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Konfederacji Lewiatan wykazały, że w Polsce zakupy w niedziele robi aż 76 proc. społeczeństwa, z czego 31 proc. robi zakupy przez internet.
