
Zobacz w naszej galerii ile płaci się za sanatorium i jakie są zasady wyjazdu. Szczegóły na kolejnych slajdach.

Kto może skorzystać z sanatorium?
Jeśli chcemy skorzystać z sanatorium dofinansowanego przez państwo, trzeba otrzymać skierowanie od lekarza do NFZ, ZUS lub KRUS. Ważny jest przy tym nasz stan zdrowia. Należy być sprawnym, samodzielnym i wymagającym zabiegów leczniczych. Na pobyty sanatoryjne kierowani są pacjenci z chorobami przewlekłymi, a także osoby potrzebujące rehabilitacji, np. po przebytych urazach lub w wyniku ciężkich schorzeń. Sanatoria to nie tylko oferta dla seniorów, emerytów i rencistów. Mogą z niej skorzystać także dzieci, młodzież oraz dorośli w wieku aktywności zawodowej, jeżeli mają wskazania medyczne. Decyduje o tym lekarz, który wydaje skierowanie do sanatorium.

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?
Chcąc skorzystać z sanatorium dofinansowanego przez państwo, trzeba uzyskać wniosek o skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, który dostarczamy osobiście lub pocztą do danej placówki NFZ/ZUS lub KRUS

Jaki jest czas oczekiwania na sanatorium z NFZ?
Czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to od 3 do 14 miesięcy, według danych z NFZ. Najkrótsze terminy mają pacjenci w województwie lubelskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Niektórzy pacjenci (np. po leczeniu szpitalnym, urazie) mogą nawet liczyć na wyjazd „od ręki”. Na przyspieszenie wyjazdu można też liczyć, gdy inni pacjenci rezygnują z leczenia sanatoryjnego.
Każdy skierowany do sanatorium pacjent otrzymuje numer. Może dzięki niemu sprawdzić na stronie NFZ, jak przesuwa się lista oczekujących na wyjazdy, na jakim etapie jest jego wniosek oraz poznać przybliżony czas wyjazdu.