1 lipca 1808 roku ukazał się pierwszy numer periodyku „Dziennik Doniesień Rządowych i Prywatnych Departamentu Bydgoskiego”, będącego zarazem pierwszym polskim czasopismem wydawanym w Bydgoszczy. W tej formie „Dziennik” ukazywał się do końca 1809 roku.
1 lipca 1815 roku Bydgoszcz została stolicą jednego z dwóch pruskich obwodów regencyjnych składających się na Wielkie Księstwo Poznańskie. W skład obwodu bydgoskiego weszły powiaty bydgoski, wyrzyski, chodzieski, czarnkowski, szubiński, inowrocławski, mogileński, wągrowiecki i gnieźnieński.
1 lipca 1896 roku uruchomiono pierwszą elektrownię w Bydgoszczy, zlokalizowaną przy ul. Gamma 26a, obecnie ul. dr. Emila Warmińskiego 8. Zbudowana ona została dzięki decyzji Zarządu Miasta w rekordowo krótkim czasie 26 miesięcy. Była jedną z pierwszych elektrowni na dzisiejszych ziemiach polskich, powstała wcześniej niż elektrownie w Krakowie, Warszawie i Łodzi.
1 lipca 1909 roku miało miejsce otwarcie pierwszego bydgoskiego żłobka mieszczącego się w budynku przy pl. Kościeleckich i ufundowanego przez cesarzową Augustę Wiktorię.
Zobacz również:
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
1 lipca 1922 roku ukazał się pierwszy numer „Gazety Bydgoskiej”, organu Związku Ludowo-Narodowego. Jej właścicielem była spółka wydająca „Kurier Poznański”. Od 1932 właścicielem „Gazety” został Edward Pawłowski, od 1933 roku została przekształcona w „Kurier Bydgoski”.
1 lipca 1927 roku uruchomiono w Bydgoszczy pogotowie ratunkowe, dla którego we Francji zakupiono kilka specjalistycznych samochodów, w tym dwie karetki. „Dyżurowały” one przy ul. Pomorskiej 16 w dawnych stajniach przerobionych na garaże. Wydzielono tam też dyżurkę lekarską czynną w godz. 20 - 8.
1 lipca 1933 roku prymas Polski, ks. August Hlond erygował nową parafię pw. św. Antoniego na Czyżkówku.
1 lipca 1939 roku na łamach „Dziennika Bydgoskiego” Mieczysław Dunin-Borkowski wystąpił z apelem o utworzenie polskiego ochotniczego Legionu Oswobodzenia Gdańska. Miał on położyć kres szykanowaniu polskiej ludności Wolnego Miasta. W ciągu kilku kolejnych dni zgłosiło się kilkunastu ochotników.
Zobacz również:
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
1 lipca 1953 roku odbył się pierwszy próbny techniczny przejazd nowo zbudowaną linią tramwajową „Brda” z Babiej Wsi na Kapuściska. Trzy tygodnie później linia oddana została do eksploatacji. Obsługiwały ją świeżo zakupione tramwaje wyprodukowane w Łodzi.
1 lipca 1981 roku prymas Polski, ks. kardynał Józef Glemp erygował parafię pw. św. Maksymiliana Kolbe, którą wyodrębnił z parafii św. Antoniego.
1 lipca 1992 roku doszło do awarii w „Zachemie” i wycieku chloru. Gaz skumulował się nad ogródkami działkowymi przy ul. Baczyńskiego. Wielu mieszkańców Kapuścisk zgłosiło się tego dnia do przychodni, skarżąc się na złe samopoczucie.
1 lipca 1993 roku powstał w Bydgoszczy samodzielny regionalny oddział Telewizji Polskiej, zatrudniający wówczas 51 pracowników, emitujący godzinę programu dziennie, a w piątki 2,5 godziny w paśmie programu drugiego TVP.
Zobacz również:
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
Tak świętowano oddanie do użytku Starego Rynku w Bydgoszczy:
