https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skażenie przy Zachemie. Chlor wyciekł na działki przy ul. Baczyńskiego [Kalendarium bydgoskie na 1 lipca]

Krzysztof Błażejewski
1 lipca 1992 roku doszło do awarii w „Zachemie” i wycieku chloru. Gaz skumulował się nad ogródkami działkowymi przy ul. Baczyńskiego. Wielu mieszkańców Kapuścisk zgłosiło się tego dnia do przychodni, skarżąc się na złe samopoczucie.
1 lipca 1992 roku doszło do awarii w „Zachemie” i wycieku chloru. Gaz skumulował się nad ogródkami działkowymi przy ul. Baczyńskiego. Wielu mieszkańców Kapuścisk zgłosiło się tego dnia do przychodni, skarżąc się na złe samopoczucie. Marcin Obara, zdj. ilustracyjne
Zobacz co jeszcze ciekawego lub ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 1 lipca.

1 lipca 1808 roku ukazał się pierwszy numer periodyku „Dziennik Doniesień Rządowych i Prywatnych Departamentu Bydgoskiego”, będącego zarazem pierwszym polskim czasopismem wydawanym w Bydgoszczy. W tej formie „Dziennik” ukazywał się do końca 1809 roku.

1 lipca 1815 roku Bydgoszcz została stolicą jednego z dwóch pruskich obwodów regencyjnych składających się na Wielkie Księstwo Poznańskie. W skład obwodu bydgoskiego weszły powiaty bydgoski, wyrzyski, chodzieski, czarnkowski, szubiński, inowrocławski, mogileński, wągrowiecki i gnieźnieński.

1 lipca 1896 roku uruchomiono pierwszą elektrownię w Bydgoszczy, zlokalizowaną przy ul. Gamma 26a, obecnie ul. dr. Emila Warmińskiego 8. Zbudowana ona została dzięki decyzji Zarządu Miasta w rekordowo krótkim czasie 26 miesięcy. Była jedną z pierwszych elektrowni na dzisiejszych ziemiach polskich, powstała wcześniej niż elektrownie w Krakowie, Warszawie i Łodzi.

1 lipca 1909 roku miało miejsce otwarcie pierwszego bydgoskiego żłobka mieszczącego się w budynku przy pl. Kościeleckich i ufundowanego przez cesarzową Augustę Wiktorię.
Zobacz również:

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

1 lipca 1922 roku ukazał się pierwszy numer „Gazety Bydgoskiej”, organu Związku Ludowo-Narodowego. Jej właścicielem była spółka wydająca „Kurier Poznański”. Od 1932 właścicielem „Gazety” został Edward Pawłowski, od 1933 roku została przekształcona w „Kurier Bydgoski”.

1 lipca 1927 roku uruchomiono w Bydgoszczy pogotowie ratunkowe, dla którego we Francji zakupiono kilka specjalistycznych samochodów, w tym dwie karetki. „Dyżurowały” one przy ul. Pomorskiej 16 w dawnych stajniach przerobionych na garaże. Wydzielono tam też dyżurkę lekarską czynną w godz. 20 - 8.

1 lipca 1933 roku prymas Polski, ks. August Hlond erygował nową parafię pw. św. Antoniego na Czyżkówku.

1 lipca 1939 roku na łamach „Dziennika Bydgoskiego” Mieczysław Dunin-Borkowski wystąpił z apelem o utworzenie polskiego ochotniczego Legionu Oswobodzenia Gdańska. Miał on położyć kres szykanowaniu polskiej ludności Wolnego Miasta. W ciągu kilku kolejnych dni zgłosiło się kilkunastu ochotników.
Zobacz również:

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

1 lipca 1953 roku odbył się pierwszy próbny techniczny przejazd nowo zbudowaną linią tramwajową „Brda” z Babiej Wsi na Kapuściska. Trzy tygodnie później linia oddana została do eksploatacji. Obsługiwały ją świeżo zakupione tramwaje wyprodukowane w Łodzi.

1 lipca 1981 roku prymas Polski, ks. kardynał Józef Glemp erygował parafię pw. św. Maksymiliana Kolbe, którą wyodrębnił z parafii św. Antoniego.

1 lipca 1992 roku doszło do awarii w „Zachemie” i wycieku chloru. Gaz skumulował się nad ogródkami działkowymi przy ul. Baczyńskiego. Wielu mieszkańców Kapuścisk zgłosiło się tego dnia do przychodni, skarżąc się na złe samopoczucie.

1 lipca 1993 roku powstał w Bydgoszczy samodzielny regionalny oddział Telewizji Polskiej, zatrudniający wówczas 51 pracowników, emitujący godzinę programu dziennie, a w piątki 2,5 godziny w paśmie programu drugiego TVP.
Zobacz również:

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

Tak świętowano oddanie do użytku Starego Rynku w Bydgoszczy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski