
Wyjątkowe pamiątki można też kupić przy okazji wizyty w każdym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. A tu, m.in., magnes muzealny z fragmentem obrazu „Kochankowie z Sorrento" Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego.

- W ramach oferty wakacyjnej prowadzimy dwa razy w tygodniu zajęcia edukacyjne dla dzieci, podczas których, w części warsztatowej, wykonują one własnoręcznie, pod okiem edukatora, prace inspirowane tematyką zajęć i muzealnymi wystawami. W tym roku są to m. in. medale, herby, modele kamienic, biżuteria czy obrazy wykonywane techniką cyjanotypii - mówi Anna Laska z Muzeum Okręgowego.

Nietuzinkową ofertę - i pamiątek, i wydarzeń - ma inne rozsławione już bydgoskie muzeum - Muzeum Mydła i Historii Brudu, które działa przy ul. Długiej 13/17.

Po wizycie w tym miejscu można w powakacyjne dni raczyć się kawą muzealnika, zamkniętą w klimatycznej tubce przywodzącej na myśl czasy PRL-u, która zdumiewa wyjątkowym smakiem i to w oryginalnym kubku. Te suveniry, podobnie jak koszulki i pocztówki z zabawnymi napisami („Myjcie się dziewczyny, bo nie znacie dnia ani godziny” „Myjcie się chłopaki, bo was zjedzą robaki”) podobają się odwiedzającym, ale często wychodzą stąd tez oczywiście z mydłem, którego nie dostaną nigdzie indziej w świecie.