Siostra Anna Bałchan, kierująca Stowarzyszeniem im. Marii Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, pomaga kobietom wyjść z prostytucji. Także tym młodym.
Pod wyzywającym makijażem i strojem nierzadko kryje się dramat. Przemoc w domu, brak nadziei i perspektyw, konieczność utrzymania rodziny albo miłość do niewłaściwego mężczyzny - oto motywy, które najczęściej popychają kobiety do prostytucji. Siostra Anna Bałchan pomaga takim kobietom i ich rodzinom rozpocząć nowe życie. Stworzyła dom, w którym mogą poczuć się bezpieczne i akceptowane.
Stowarzyszenie im. Marii Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach coraz częściej przedstawia się jako wzór do naśladowania innym organizacjom. Oferuje pomoc psychologiczną, medyczną, a na bardziej zaawansowanym etapie - terapeutyczną. Pomaga dziewczynom w zebraniu dokumentacji, często bowiem zdarza się, że nie mają żadnych dokumentów, nie są ubezpieczone ani zameldowane. Dziewczyny mają też możliwość skorzystania z rady prawnika oraz pomocy socjalnej. Pomagają im streetworkerki (z ang. pracujące na ulicy). Są to działaczki ze stowarzyszenia, które wspierają dziewczęta niezależnie od tego, czy zadeklarują zejście z ulicy, czy nie.
<!** reklama>- Z doświadczenia pracy z ofiarami przymuszonej prostytucji wynika, że źródło decyzji najczęściej tkwi w historii ich życia - pisze siostra Anna na stronie internetowej stowarzyszenia. - Ważne jest, jaką miały opiekę, gdy były małe. Dużą rolę odgrywają wzorce, jakie sobie przyswoiły od rodziców, opiekunów. Niezwykle istotne okazuje się to, czy były zaspokajane potrzeby dziecka. Dlatego mówimy o przymuszonej prostytucji. Co rozumiemy jako zewnętrzną lub wewnętrzną siłę, która popycha do destrukcyjnego sposobu radzenia sobie z trudnościami życiowymi albo do zabezpieczenia podstawowych potrzeb człowieka - dodaje. - Prostytucję postrzegamy jako jedną z form samobójstwa, które jest rozciągnięte w czasie.
Warto wiedzieć
- Stowarzyszenie im. Marii Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom ul. Krasińskiego 21, 40-019 Katowice tel. 32 255-38-69, tel. kom: 694 489187 http://www.magdalena-katowice.eu