Branża fitness została zamknięta jako pierwsza podczas drugiej fali koronawirusa. Decyzją rządu od 16 października wszystkie siłownie, baseny i kluby fitness zostały zamknięte dla klientów. To wywołało falę protestów nie tylko przedsiębiorców, ale także tysięcy osób które na co dzień tam ćwiczyły. Rozmowy przedstawicieli branży z rządem utknęły w martwym punkcie, ale jednocześnie właściciele siłowni i klubów fitness znaleźli tylne drzwi w lockdownie.
Rząd zamyka siłownie, internauci komentują. Zobaczcie najlepsze memy!
Kiedy siłownie będą otwarte?
Czy siłownie nadal mogą być otwarte? Kluczowy w tym wszystkim jest paragraf 6 rozporządzenia. W podpunkcie "b" czytamy, że wyłączone z zakazu sa siłownie i kluby fitness "przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, o których mowa w ust. 13, studentów i uczniów w ramach zajęć na uczelni lub w szkole."
Zamknięte siłownie. Rozwiązaniem zawody sportowe
Co z tego wynika? Problem w tym, że ani rozporządzenia ani ustawa o sporcie nie zawierają definicji "współzawodnictwa sportowego", "zawodów sportowych" oraz "wydarzenia sportowego". W takich sytuacji, argumentują prawnicy, te pojęcia należy rozumieć zgodnie z definicją słownikową. A więc sport to " "ćwiczenia i gry mające na celu rozwijanie sprawności fizycznej i dążenie we współzawodnictwie do uzyskania jak najlepszych wyników". Tak wynika z ekspertyzy prawnej, którą opublikowała Polska Federacja Fitness, a którą przygotowali dr. Karolina Tetłak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz adwokat Łukasz Wydra.
Co to oznacza? Otwartą drogę do organizacji zawodów w siłowniach i klubów fitness dla klientów. Co jest jednak niezwykle ważne? Takie zawody muszą mieć:
- charakter współzawodnictwa
- terminarz
- wyznaczonych sędziów
- jasno określony regulamin
Siłownie i kluby fitness. Kto może ćwiczyć?
Co więcej, uprawianie sportu w ramach współzawodnictwa obejmuje zarówno samą rywalizację, jak i przygotowanie do niej w formie treningu, zarówno samodzielnie, jak i z trenerem, w formie treningów grupowych, indywidualnych i personalnych, a także sparingów. Dlatego są już siłownie, które zaplanowały zawody np. w maju 2021 roku, a teraz rekrutują zawodników, którzy będą się do tego startu przygotowywać.
"W czerwonej strefie, czy w czarnej..." Wróciły maseczki, wr...
Siłownie otwarte na zawody i dla sportowców. Więc dla kogo?
Jedna ze szczecińskich siłowni organizuje zawody o Puchar Fitness Point. "Do przygotowań oraz zawodów przystąpić może (w dowolnym momencie) każda osoba deklarująca chęć współzawodnictwa po uiszczeniu opłaty członkowskiej (karnet upoważnia do udziału). Zapraszamy także nowe osoby. Każda osoba chcąca wziąć udział w walce o puchar zobowiązana jest wpisać się na listę zawodników znajdującą się na recepcji Klubu określając sekcje w której startuje" - informuje klub.
W Poznaniu jedna z siłowni 6 grudnia organizuje zawody w trójboju siłowym i zachęca: "Aby przygotować Was do tych zawodów, organizujemy zajęcia sportowe pod okiem naszego trenera oraz instruktorów. Mamy specjalnie przygotowane treningi, które skupiają się na sile i wytrzymałości."
W Łomży z kolei klub fitness organizuje zawody co dwie godziny. Chętni do startu mogą wcześniej przygotowywać się do startu, a nagrodą jest karnet.
Siłownia i klub fitness otwarta dla wszystkich? "Sankcje nieuzasadnione"
Jak podkreślają prawnicy, w takich zawodach mogą bez przeszkód startować osoby, które nie są zawodowymi sportowcami. "Rozporządzenie nie odnosi się wyłącznie do sportu profesjonalnego ani nie odsyła do regulacji wewnętrznych polskich związków sportowych. Ryzyko wąskiej interpretacji i zawężonej praktyki stosowania przez organy władzy publicznej omawianych przepisów, co w istocie mogłoby doprowadzić do nałożenia sankcji na przedsiębiorcę, chcącego zorganizować wspomniane formy aktywności sportowej, należy zatem uznać za nieznaczne i nieuzasadnione brzmieniem przepisów Rozporządzenia." - czytamy we wspomnianej wyżej analizie.
Siłownie i kluby fitness pod kontrolą policji
Policja zapowiada kontrole działających w ten sposób siłowni i klubów fitness. Wcześniej jedna z krakowskich siłowni próbowała otworzyć drzwi dla klientów, zmieniając profil działalności na sklep z funkcją testowania sprzętu oraz Kościół Zdrowego Ciała. Po interwencji policji klub zamknięto, ale w kwestii zawodów sportowych i przygotowań do nich podstawy prawne wydają się dużo mocniejsze.
